iPhone 15 Serisi beklenenden çok daha pahalı olabilir

n1 3

iPhone 15 serisinin çıkmasına henüz uzun süre var, ancak seri için bilgiler gelmeye başladı bile. Son gelişmeler ile beraber serinin çok daha pahalı olacağı ortaya çıktı.

iPhone 15 serisininde 3 nm çipleri kullanılacak, öyle ki bu çipler için Samsung ve TSMC çalışmalarını bitirmiş durumda. TSMC, iPhone 15 serisi için Apple’a 3nm yongaları göndermeye başlayacak. Bu durum performans ve enerji verimliliği açısından iyi olsa da maliyetlere yansıması şimdiden başlamıştır. TSMC’nin gofret fiyatları 7nm üretiminden 3nm’ye iki katına çıktı.

Apple tarafından iPhone 15 serisi için geliştirilen A17 Bionic çip, dünyanın önde gelen çip dökümhanesi TSMC tarafından son teknoloji bir işlem düğümü kullanılarak üretilecek. Bunun ile beraber işlem düğümü sayısı ne kadar düşük olursa, bir çipte kullanılan transistörler o kadar küçük olur ve bir çip içinde daha fazla transistöre izin verir, çip o kadar güçlü ve enerji açısından verimli olur. Bu süreç her yıl daha gelişmiş işlemcilerin ortaya çıkmasına neden oluyor.

iPhone 15 Serisi

iPhone 11, 2019’da piyasaya sürülen ve her çipte 8,5 milyar transistör taşıyan 7nm A13 Bionic SoC’ye sahipti, ancak iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’te A16 Bionic yonga seti vardı.

Hem TSMC hem de Samsung’un 2025’ten itibaren 2nm yonga planları var ve hatta 2030’a kadar 1nm’yi görmemiz mümkün. Bu gelişmelerin birçok avantajı olsa da maliyetleri de var. En son raporlara göre TSMC, 3nm wafer’lar için 20.000 dolardan fazla ücretlendirmeyi planlıyor. 

Maliyetler nedeniyle beraber serinin çok daha fazla ücrete denk gelecek. Buradan hareketle iPhone 15 ve diğer amiral gemisi modellerin beklenenden daha yüksek bir fiyatla çıkacağını söylemek mümkün. Hele ki maliyet artışının gofretlerle sınırlı olmadığını düşünürsek.

Vivo Pad yeni rengiyle piyasaya sürülüyor


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir