iPhone 11 Pro Radyasyon Limitini iki kat aşıyor

apple iphone 11 pro donanim günlügü

Apple’ın yeni modellerinden iPhone 11 Pro’nun ABD’deki yasal radyasyon limitin 2 katından fazla radyasyon yaydığını iddia eden bir çalışma yayınlandı.

Test, Chicago Tribune tarafından iPhone 7’nin ve diğer akıllı telefonların federal radyasyon seviyelerini aştığını tespit eden eski araştırma çalışmaları üzerine tekrar niteliğinde yapıldı. Yayınlanan rapora göre, iPhone 11 Pro yaklaşık 3.8 SAR değerine sahip. Federal İletişim Komisyonu’nun koyduğu limit ise 1.6 W/kg . “Spesifik enerji yayma hızı” adı verilen ölçek, telefonların kilogram başına yaktıkları  watt değerini ortaya koyuyor. Çevreci organizasyonlar telefonların 0,60 watt (W)  değerinin altında radyasyon yayması gerektiğini savunuyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün RF radyasyonunu 2011’den beri insanlar için olası bir kanserojen olarak sınıflandırdığı ve Ulusal Sağlık Enstitüleri’nin RF radyasyonunun kansere neden olduğunu gösteren kanıtlar bulduğu düşünülürse, kesinlikle endişe duyulmalı. Ayrıca, radyasyon daha düşük sperm sayılarına, baş ağrılarına, öğrenme ve hafıza, işitme, davranış ve uyku üzerinde de önemli ölçüde kötü etkilere sahip.

2020’nin En iyi 5 oyun laptopu!

Penumbra destekli bir çalışmaya ilham veren Ağustos 2019 Chicago Tribune araştırmasında da durum böyle. Tribune, iPhone 7’nin benzer şekilde FCC’nin kullanım için güvenli bulduğu radyasyon oranının iki katını aştığını; ayrıca Samsung ve Motorola gibi diğer akıllı telefon üreticilerinin de güvenlik eşiğini geçtiğini buldu.

Federal İletişim Komisyonu radyasyon testinde telefonu vücuttan beş milimetre olarak ayarlar, bu yakın görünebilir, ancak cebinizdeki bir cep telefonu cildinizden sadece iki milimetre uzaklıktadır. Bu, beş milimetre uzaklıktaki cihazlarda yapılan testlerin pratikte önemli ölçüde yanlış olabileceği anlamına geliyor.

Kendinizi korumak için, Federal İletişim Komisyonu yeni iPhone’unuzu yakmanızı, atmanızı ve başka bir cihazla takas etmenizi önermiyor tabi ki. Sonuçta, çoğu telefon her zaman en yüksek güç kapasitelerinde çalışmaz, bu nedenle radyasyon ölçümleri biraz değişkendir diyorlar.

iPhone 11 Pro’nun yaydığı radyasyondan nasıl kurtuluruz ?

Eğer radyasyona maruz kalmanızı azaltmak istiyorsanız, konuşurken hoparlör ayarını veya kulaklık gibi aksesuarları kullanarak cep telefonunuzu vücudunuzdan (özellikle başınız) uzak tutmanız öneriliyor. Buna ek olarak, cep telefonunuzu cebinizde taşımamanız da öneriliyor. Düşük servis alanındaysanız yani bir servis çubuğuna sahipseniz, daha sonra arama yapmak için bekleyin; çünkü akıllı telefonunuz bağlantı kurmak için radyasyon çıkışını artırarak daha fazla güç kullanacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir