iOS 17.5.2 Güncellemesi Geliyor

ios 17.5

Apple iOS 17.5.2 güncellemesi üzerinde çalışıyor. Yeni yazılım paketi içeriğindeki değişiklikler nedir?

Twitter ya da yeni adıyla X’te hesabı gizli olan anonim bir kaynak var. Hesabı kilitli olan bu kullanıcı Apple güncellemeleri hakkında doğru bilgiler paylaşıyor, ama bazı haber siteleri tarafından takip edildiği için yayınladığı bilgiler de anında gündeme geliyor. MacRumors’un haberine göre söz konusu kaynak Apple’ın iOS 17.5.2 güncellemesini yayınlayacağını belirtti. Yeni güncellemenin 21F101 yapı numarasına sahip olması dışında tam olarak içeriği bilinmiyor. Bununla birlikte Apple’ın şu anda iOS 18 betasına odaklandığını göz önüne alırsak, iOS 17.5.2’nin yüksek ihtimalle küçük yazılım paketi olacağını söyleyebiliriz. Muhtemelen güvenlik iyileştirmeleri ve hata düzeltmeleri içeriyor.

iOS 17.5.2’nin ne zaman yayınlanacağı belli değil. Genelde bu ara güncellemeler sızıntığı kaynağının paylaşımından bir ya da iki hafta sonra çıkıyor. Daha önce de yine benzer durumlar yaşanmıştı.

ios 17.5.2

Sonuç olarak iOS 17.5.2 beta sürecinde olan iOS 17.6’dan önce yayınlanacak. iOS 17.6’nın ikinci beta sürümü geçtiğimiz hafta geliştiriciler ve açık beta kullanıcıları için sunulurken, iOS 18’in üçüncü beta sürümü de bugün çıktı. Şimdiye kadar 17.6 güncellemesi içinde önemli bir değişiklik bulunmadı. Performans ve hata düzeltmelerine yönelik olan 17.6’nın iOS 18 için ön hazırlık içermesi de bekleniyor.

iOS 18’in en büyük yeniliği Apple Intelligence olacak. Apple Intelligence‘taki yapay zeka özellikleri A17 Pro, M1, M2, M3 ve M4 yongaları tarafından destekleniyor. Analist Ming-Chi Kuo ve birkaç kaynak daha bu durumun yongadan değil, RAM’den kaynaklandığını ileri sürmüştü. Ancak işin gerçeği sadece RAM’le sınırlı değilmiş. Bir teknoloji sitesi olan Daring Fireball’dan John Gruber, Apple’dan yapay zeka başkanı John Giannandrea, pazarlama şefi Greg Joswiak ve yazılım mühendisliği şefi Craig Federighi’le söyleşi gerçekleştirdi.

Gruber, Apple Intelligence’ın neden iPhone 15 Pro’larda çalıştığını ve eski iPhone’larda olmadığını sordu. Giannandrea bunun sebebinin Neural Engine’la ilgili olduğunu belirtti ve şunları söyledi: “Cihazlardaki bant genişliği boyutu Neural Engine’la alakalı. Bu durum hızlı ve güçlü kombinasyon sağlıyor. Teorik olarak LLM’yi çok eski bir cihazda da çalıştırabilirsiniz, ancak o kadar yavaş olur ki kullanışlı olmaz.”

Gothic ve Risen’ın Yapımcısı Piranha Bytes Kapandı