Gothic ve Risen’ın Yapımcısı Piranha Bytes Kapandı

gothic

25 yıldan fazladır oyun sektöründe yer alan Piranha Bytes sessizce kepenkleri indirdi. Herhangi bir açıklama yapılmadı.

Embracer Group geçtiğimiz seneden 2024’ün başlarına kadar yüzlerce kişiyi işten çıkarttı ve bazı stüdyoları da kapattı. Fakat şirket aylar süren yeniden yapılanma sürecinin sona erdiğini duyurmuştu. Buna rağmen yeniden yapılanmanın artçı sarsıntıları halen devam ediyor. Gothic, Risen ve Elex serilerinden tanıdığımız Piranha Bytes da ne yazık ki kapanan stüdyolar kervanına katıldı.

Polonyalı haber sitesi CD Action’a göre Piranha Bytes haziran ayı sonunda kapılarını kapadı. Stüdyonun kapanmadan önce satın alınma umuduyla dış yatırım arayışında olduğu ve ama gerekli yatırım sağlanmadığı için iflas bayrağını çektiği vurgulanıyor. Bununla birlikte firmanın Gothic benzeri ancak daha karanlık yeni bir RPG projesi üzerinde çalıştığı, hatta bu yeni oyunu Unreal Engine 5’le geliştirmeyi planladığı raporda geçen diğer bir ayrıntı.

Piranha Bytes

İsmi verilmeyen bir Piranha Bytes çalışanı yaptığı açıklamada uzun süredir kriz içinde olduklarını, bazı yatırımcılarla görüşmeler yapıldığını ancak herhangi bir sonuç alınmadığını söyledi. Kapanmadan haftalar önce birçok çalışan şirketten ayrıldı.

Embracer Group ya da Piranha Bytes kapanmayla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadı. Stüdyonun son CEO’su Michael Rueve da herhangi bir yorumda bulunmadı. Büyük ihtimalle resmi açıklama da yapılmayacak. Görünüşe göre ünlü oyun stüdyosunun sessiz sedasız şekilde veda etmesi isteniyor. 1997’den bu yana oyun sektöründe faaliyet gösteren Piranha, 2019 yılında Embracer’a bağlı THQ Nordic tarafından satın almıştı. Gothic 1’in remake’i de Alkimia Interactive tarafından geliştiriliyor ve bu yılın sonlarında piyasaya sürülecek.

Samsung, 2024 ikinci çeyrek mali durum verilerini paylaştı