iOS 17.6’nın Herkese Açık Beta Sürümü Yayındı

Yeni iOS 17 beta güncellemesi

Apple bir yandan iOS 18 üstünde çalışırken diğer yandan da iOS 17’nin yeni güncellemelerini test ediyor. iOS 17.6 güncellemesinin açık betası da çıktı. Bu sürümde yeni özellikler var mı? Neler değişiyor? İşte detaylar…

iOS 17.6‘nın açık betası geliştirici betasından kısa süre sonra çıktı. Apple iOS 17 için söz verdiği yeni özellikleri 17.6’dan önce işletim sistemine eklemişti. Bu nedenle 17.6 sürümünde nelerin olacağı tam olarak net değil. Beta sürümünde herhangi bir yenilik bulunmadı. Büyük ihtimalle iOS 17.6 güncellemesi hata düzeltmeleri ve performans iyileştirmesi içeren bir yazılım paketi olacak. Ayrıca iOS 18 için de ön hazırlık içeriyor olabilir.

Apple odağını tamamen iOS 18’e kaydırmış durumda. iOS 18’de birçok yeni özellik var, ancak asıl yenilik tabii ki Apple Intelligence. Yalnız Apple Intelligence, A17 Pro işlemcisiyle uyumlu. Özetle Apple Intelligence’ın yapay zeka yeteneklerinden yararlanmak için iPhone 15 Pro ve Pro Max gerekiyor. Apple’ın yapay zeka başkanı John Giannandrea geçtiğimiz gün düzenlenen bir söyleşide bu konuya açıklık getirdi. John Giannandrea bunun sebebinin Neural Engine’la ilgili olduğunu belirtti ve şunları söyledi: “Cihazlardaki bant genişliği boyutu Neural Engine’la alakalı. Bu durum hızlı ve güçlü kombinasyon sağlıyor. Teorik olarak LLM’yi çok eski bir cihazda da çalıştırabilirsiniz, ancak o kadar yavaş olur ki kullanışlı olmaz.”

ios 17.6

Ayrıca RAM miktarı da iOS 18’deki yapay zeka özelliklerinin çalışması için diğer önemli bir etken. Analist Ming-Chi Kuo ve farklı birkaç kaynak Apple Intelligence’ın 2 GB veya üstü RAM’e ihtiyaç duyduğunu belirtmişti. Yapay zeka özelliklerinin uyumlu olduğu tüm Apple cihazlarında en az 8 GB RAM bulunuyor. Apple’ın diğer önemli isimlerinden biri olan Craig Federighi de yaptığı bir açıklamada RAM konusunu ima etmişti.

iQOO 13’ün Özellikleri Netlik Kazanıyor