Ana SayfaGeneliOS 16, bazı web sitelerinde yenilikler sunacak

iOS 16, bazı web sitelerinde yenilikler sunacak

iOS 16 bir çok yenilik getirecek. Bu yenilikler arasında bazı web oturum açma işlemleri sırasında karşımıza çıkan CAPTCHA anti-bot sistemlerinden kaçınmaya yardım etme özelliği de olacak. İşte detaylar.

MacRumors’un fark ettiği gibi Apple, iOS 16, iPadOS 16 ve macOS Ventura’da bazı uygulamalar ve web siteleri için CAPTCHA’ları tamamen atlayan bir Özel Erişim Simgesi sistemini tanıttı. Şirket bu yıl düzenlediği WWDC 2022 etkinliğinde yeni güncelleme ile sunulacak tüm özellikleri detaylandırdı. Bir Otomatik Doğrulama özelliğini etkinleştirmenizle desteklenen siteler, hem Apple Kimliğinizi hem de aygıtınızı doğrulamak için iCloud’u kullanacak ve güvenilir olduğunuzu kanıtlayan bir simge sunacak. İnsan olduğunuzu göstermek için esrarengiz metinler girmeniz veya trafik ışıklarının resimlerine dokunmanız gerekmeyebilir.

iOS 16, bazı web sitelerinde yenilikler sunacak

Apple, cihazların hesabınıza bağlı hassas verileri (e-posta adresi veya telefon numarası gibi) paylaşmayacağını da belirtti. Şirket ayrıca doğrulama talebini kimin yaptığını da bilmeyecek, bu nedenle bu kontrolleri belirli sağlayıcılara bağlayamaz. Belirteç sistemi, IP adresinizi izlemediği için gizliliğe oldukça önem veriyor diyebiliriz. Ayrıca, CAPTCHA onaylı siteleri daha fazla engelli kişi tarafından kullanılabilir hale getirerek erişilebilirliği iyileştirebilir.

Daha da önemlisi yeni teknoloji, Apple donanımının ötesine geçip yaygın bir şekilde benimsenebilir. Cloudflare ve Fastly, token yaklaşımını desteklemek için şimdiden planlarını açıkladı ve potansiyel olarak milyonlarca web sitesine bu özelliği. Ayrıca Apple, Özel Erişim Belirteçlerini açık bir standart haline getirmek için bu şirketler ve Google ile birlikte çalışacak. Henüz doğrudan bir Android eşdeğeri olmasa da, iOS 16’da görülen teknoloji, çok az kişinin CAPTCHA’ları manuel olarak tamamlaması gereken bir geleceğe işaret ediyor.

Pokémon Snap 24 Haziran’da Switch Online’a geliyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting