İnternet kullanımı uyku süresini geçti: Uzmanlar uyarıyor!

internet üzerinden yardım faaliyeti

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir anketle birlikte ortaya çıktı ki; internet kullanımı uyku süresini geçti. Hadi gelin bu anketle ilgili detaylara birlikte bakalım.

Katılımcıların yaklaşık yarısı kadarı salgında 9-12 saat aralığında internette gezindiğini ifade etti ve internet kullanımı uyku süresini etkiliyor dedi. Online platformlarda 3-9 saatini geçirenlerin oranı %25 olarak ortaya çıktı. Yüzde 20’sinin 12-15 saatini, yani uyku ve yemek dışındaki zamanının neredeyse tamamını online dünyada geçirdiği görüldü. 3 saatten az internette kalanların oranı ise toplumun çok az bir bölümünü oluşturuyor.

İnternet kullanımı çok ciddi seviyelere kadar çıktı

Avantajix tarafından gerçekleştirilen ankette, günlük yaklaşık 4 saatin sosyal medyada, 2,5 saatin film ya da dizi izlemekle bitirildiği ortaya çıktı. Geriye kalan vakitlerde ise; 2 saat müzik ve oyunla, 1,5 saatin de sanal mağazalarda geçirildiği ortaya çıktı. Haberler ise genellikle sosyal medya üzerinden takip ediliyor.

internet kullanımı uyku süresini

Şirketin ortaklarından Güçlü Kayral, “Pandemide, günün çoğunluğu evde geçirilmesine karşın uykuya ayrılan sürenin azaldığı, 6, 6.5 saate düştüğünü belirledik. İnternette geçirilen süre, uykuyu ikiye katlamış durumda. Pandemi öncesi ise bu süre eşitti. Günün 7,5 saati internette, 7,5 saati de uykuda geçiriliyordu” ifadelerine yer verdi.

Konuşmasının devamında ise, “Dijital Türkiye 2020 Raporu’na göre 83 milyon nüfusa sahip Türkiye’de yetişkinlerin yüzde 74’ü, yani 62,7 milyon kişi internet kullanıyor. İnternet kullanıcılarının yarısı online alışveriş yaparken, diğer yarısı dijital vitrinlere bakmakla yetiniyor. Günde 1,5 saat internette mal ve hizmet arasa da satın alma yapmayan 25-30 milyon internet kullanıcısını online dükkanlara çekmeyi başarırsak, Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) verilerine göre halen 80 milyar lira düzeyinde olan e-ticaret sektör büyüklüğü 100-120 milyar lirayı bulabilir.” dedi.