İkinci el otomobil fiyatları durmak bilmiyor!

İkinci el otomobil fiyatları

Asgari ücrete yapılan rekor artış sonrasında 2. el otomobil piyasası da hareketlendi. Bu hareketlenme ile birlikte fiyatlar da hızlı bir şekilde artış göstermeye başladı. Artık kimsenin beğenmediği Şahin’in fiyatı bile 100 bin TL’ye çıkmış durumda.

İkinci el otomobil fiyatları durmak bilmiyor! 2020 yılından beri otomobil fiyatlarında önlenemez bir yükseliş söz konusu. Çok değil 2 yıl öncesine kadar 10 bin TL’ye satılan Tofaş Şahin bile şu anda 100 bin TL olmuş durumda. Evet yanlış okumadınız. 100 bin TL! 2016 yılında bu paralara sıfır Seat Leon FR almak mümkünken şimdilerde Şahin almak bile hayal oldu.

Ford elektrikli otomobil

Özellikle son 6 aydır otomobil fiyatlarında bir duraklama hakimdi. ÖTV matrahlarında yaşanan değişiklik, otomobil sektörünün pandemi öncesi dönemdeki üretim yoğunluğuna dönmesi fiyatların biraz daha makul seviyelere inmesine zemin hazırladı. Fakat bu durağanlık da çok uzun sürmedi.

İkinci el otomobil fiyatları

İkinci el otomobil fiyatları durmak bilmiyor!

Bu durağanlığın ardından asgari ücrette ve maaşlarda yaşanan artış otomobil fiyatlarının da bir anda zirveye tırmanmasına neden oldu. Hem sıfır, hem de ikinci el otomobil fiyatlarında büyük artışlar söz konusu.

İkinci el otomobil

Özellikle de ikinci el otomobillere yüzde 10’un üzerinde zam geldi. Çok değil kısa bir süre öncesine kadar 80 bin TL’ye satılan Şahin ve Doğan modellerinin fiyatı bir anda 100 bin TL’ye zıpladı.

Orta menzilde basit bir otomobil ise 300 bin TL’den aşağı değil. Görünen o ki önümüzdeki süreçte otomobil almak da pek kolay olmayacak.

TSMC çip üretimi konusunda sıkıntı yaşıyor


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir