Huawei Mobile ban üzerine ban yiyor!

Huawei, en büyük Çinli rakibi lisans anlaşması imzaladı

Huawei ve Çin karşıtlığı dünya genelinde yayılmaya devam ediyor. Bugüne kadar pek çok ülkenin kara listesine giren Huawei, şimdilerde yeni bir ülkede daha yasaklanma tehlikesiyle karşı karşıya.

Huawei Mobile ban üzerine ban yiyor! Portekiz, Huawei ve diğer Çin merkezli firmaların 5G altyapı projelerine aktif olarak dahil olmasını engelleyen bir yasa çıkarabilir. Bloomberg’e göre, bu hafta içerisinde Portekiz hükümeti, yerel operatörlerin 5G ekipmanlarını Avrupa Birliği, Kuzey Atlantik Antlaşması Teşkilatı (NATO) ya da Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’ne (OECD) üye olmayan ülkelerden temin etmelerinin önerilmediği bir tavsiye yayınladı.

Huawei, en büyük Çinli rakibi lisans anlaşması imzaladı

Portekiz’in Yüksek Siber Güvenlik Konseyi’nin yayınladığı açıklamada, bu grupların dışında kalan firmaların ülkenin kablosuz ağlarına yönelik “yüksek risk” oluşturduğunu belirtti hükümet. Bu açıklamada Huawei’ye özel bir atıf yapılmamış olsa da, Çin’in NATO, OECD ya da AB üyeliğinin olmaması sebebiyle, Huawei ve diğer Çinli tedarikçilerin Portekiz’in 5G ağlarına katılımı, güvenlik konseyinin önerisinin kabul edilmesi durumunda büyük ölçüde kısıtlanacak.

Huawei, en büyük Çinli rakibi lisans anlaşması imzaladı

Huawei Mobile ban üzerine ban yiyor!

“Huawei’nin bu konu hakkında herhangi bir önceden bilgisi veya danışmanlığı bulunmamaktadır,” şeklinde konuşan bir Huawei sözcüsü Financial Times’a ifade etti. “Geçtiğimiz 20 yıl boyunca Huawei, Portekizli operatörlerle birlikte kablosuz ağlar inşa etti ve milyonlarca insanı birbirine bağlayan kaliteli hizmetler sundu. Geçerli tüm yasalara ve düzenlemelere uyacağız ve Portekizli müşteri ve ortaklarımıza hizmet etmeye devam edeceğiz.”

Huawei Mate X3 2

Çin merkezli şirketlerin 5G ağlarına katılımının yasaklanması, yıllardır Doğu Asya’daki süper güçle yakın ilişkileri bulunan Portekiz için beklenmedik bir gelişme olabilir. Financial Times’ın belirttiği üzere, Portekiz, son zamanlarda kişi başına düşen en büyük Çin yatırımcılarından biri haline geldi. Ülkenin en büyük kablosuz operatörü olan Altice Portugal, 2018 yılında 5G hizmetlerinin bir parçası olarak Huawei ekipmanını kullanmak üzere bir anlaşma imzaladı. Eğer Portekiz bu yasağı uygularsa, Kanada ve Danimarka gibi ülkelerle birlikte, İsveç, Estonya, Letonya ve Litvanya gibi Avrupa ülkelerine katılacak ve Huawei’nin 5G ağlarına katılımını yasaklamış olacak. Huawei Mobile ban üzerine ban yiyor!

Galaxy Z Flip 5 özellikleri artık netleşti diyebiliriz


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir