Huawei Kirin yongaları için farklı düşünüyor

Huawei Kirin 1000

Bilindiği üzere Huawei geçtiğimiz yıldan beri Kirin yongasına sahip telefonlar çıkarmıyor. Peki bu durum önümüzdeki yıl değişecek mi? İşte konu ile ilgili tüm detaylar.

Huawei Kirin yongaları için farklı düşünüyor. Akıllı telefon pazarındaki önemli isimlerden biri olan Huawei yeni nesil modelleriyle dikkatleri üzerine çekmiş durumda. Fakat bu modellerin hiç birisinde Kirin yongası yer almıyor. Genel olarak Huawei Qualcomm yongasına sahip modelleri satışa sunuyor.

Huawei Kirin 1000

Hali hazırda akıllı telefon pazarında kendi yongasını üretebilen birkaç farklı isim bulunuyor. Bu isimler, Apple, Huawei ve Samsung. Peki ne oldu da Huawei kendi yongasını üretmeyi bıraktı. Bilindiği üzere Huawei bir ambargo yönergesi ile karşı karşıya. Bu bağlamda Huawei’nin ARM lisansı iptal edildi. Bu lisansın iptal edilmesiyle birlikte Huawei yonga seti geliştirme şansını da yitirmiş oldu.

kirin980

Huawei Kirin yongaları için farklı düşünüyor

Bu olumsuz tablonun yanı sıra TSMC de Huawei’ye sırtını döndü. Huawei’nin geliştirdiği yonga setlerinin üretimi TSMC tarafından üstlenilmişti. TSMC Huawei ile ticari bağlarını koparınca Çinli üretici Kirin yongasının üretimini rafa kaldırmak zorunda kaldı.

kirin 810 işlemci

Asıl merak edilen şey ise Kirin yongalarının yeni yıl ile birlikte geri dönüp dönmeyeceğiydi. Çinli üretici bu konuya da netlik getirdi. Yapılan açıklamada Huawei’nin 2023’te de Kirin yongalarını kullanmayacağı belirtildi. Muhtemelen Huawei önümüzdeki yılda da Qualcomm yongalarıyla yoluna devam edecektir. Huawei’nin üzerindeki ambargonun kalkması, Kirin yongalarının geri dönmesinin önünü açabilir. Fakat şu anda böyle bir konu gündemde değil.

Monster, Netflix’te izleyenleri şok etmeye devam edecek


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir