Huawei, ceza alacağına ihtimal vermiyor

huawei

Trump hükümetinin ZTE’nin ardından Huawei’ye de ceza verebileceği tartışılırken, Çinli üretici böyle bir ihtimalin olduğuna inanmıyor. İşte konu hakkındaki detaylar.

Bilindiği üzere son dönemde Çin ve ABD arasındaki ipler gerilmiş durumda. Bu gerilimin temel sebebi ise iki ülke arasında yaşanan ticari çatışmalar diyebiliriz. Mevcut çatışmanın fitilini ateşleyen ilk hamle ise Trump hükümetinden gelmişti. Trump hükümeti Çin menşeili ürünlere ek vergiler getirirken, ZTE ve Huawei gibi üreticilerin de incelemeye alınmasını talep etmişti.

Bu incelemeler sonucunda ZTE’ye ihracat yasağı getirilmesi kararı alınmıştı. Bu kararla ZTE ürünlerinin ABD sınırları içerisinde satılması yasaklanırken, ABD menşeili ürünlerin de ZTE tarafından satın alınmasının önüne geçilmişti. Hali hazırda ürettiği akıllı telefonların parçasının önemli bir bölümünü ABD’li üreticilerden tedarik eden ZTE için bu karar fazlasıyla ağır gelmişti. Nitekim sonuç olarak bu cezanın para cezasına çevrilmesi üzerinde anlaşmaya varıldı.

Fakat şimdi de namlunun ucunda Huawei var gibi görünüyor. Çinli şirket aynı ZTE gibi küresel ambargo altında olan İran ve Kuzey Kore’ye telefon ithalatı gerçekleştirmekle suçlanıyor. ABD’li kuruluşlar Huawei’nin de ceza almasına kesin gözüyle bakıyorlar. Fakat Çinli üretici bu konu hakkında oldukça rahat diyebiliriz.

Keza şirketin önemli isimleri tarafından yapılan açıklamada, ABD tarafından Huawei’ye karşı herhangi bir yaptırımın söz konusu olmayacağı belirtiliyor. Çinli üreticinin Birleşmiş Milletler ve Birleşik Devletler tarafından sunulan tüm yasa ve yönetmeliklere uyduğu söyleniyor.

Sonuç olarak ABD’nin Çinli şirketlere karşı yeni bir yaptırım kararı alıp almayacağını önümüzdeki süreçte göreceğiz.

Nokia yeni amiral gemisi modelini IFA 2018’de tanıtacak