Ana sayfa Mobil ABD, ZTE konusunda kararsız

ABD, ZTE konusunda kararsız

Son dönemin en çok tartışılan konularından biri olan, ZTE ve bazı Çinli üreticilere yaptırım uygulanması davasında karar değişikliği gündemde. İşte konu hakkındaki tüm detaylar.

ABD Başkanı Donald Trump, kısa süre önce Çin’e karşı ticari bir savaş başlatmıştı. ABD pazarındaki Çinli markalardan rahatsız olduğunu net bir şekilde dile getiren Trump, bu konuda bazı önlemlerin alınacağını net bir şekilde ifade etmişti. Nitekim kabak, ZTE ve Huawei’nin başına patladı.

ZTE için yeni yaptırımlar geliyor

ABD hükümeti, Çinli akıllı telefon üreticilerininin ambargo yasağını delerek Kuzey Kore ve İran’a telefon sattığını iddia etmiş ve bu bağlamda suçu kesinleşen ZTE’ye 7 yıl süreyle ihracat yasağı getirmişti. Yani Çinli üreticinin yeni modelleri 2025 yılına kadar ABD pazarında satılamayacaktı.

ABD hükümetinin bu hamlesi sonrasında Trump ile yüz yüze bir görüşme gerçekleştiren Çin Başkanı, orta yolu bulabilmek için yoğun bir mesai harcadı. Nitekim, Çin’in ABD kökenli firmalara bazı kolaylıklar sağlamasıyla sorun çözüme kavuşacak gibi görünüyor.

zte

Malum, Çin’de yabancı bir firmanın faaliyet göstermesi için pek çok katı kural var. Trump, bu kuralların imkanlar dahilinde yumuşatılmasını istemişti. Çin, ABD’nin bu isteğini kabul etmiş gibi görünüyor. En azından sızdırılan bilgiler bu yönde.

Peki bu görüşme sonrasında ZTE’ye verilen ceza kaldırılacak mı? Elbette hayır. Fakat 7 yıllık ihracat yasağının para cezasına çevrilmesi gündeme getirildi. Muhtemelen Çinli üreticiyi büyük bir para cezası bekliyor diyebiliriz.

Google Play Store’da Kuzey Kore tehdidi

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

ESET NOD32 Antivirus yazılımı ile tehlikelere karşı korunun!

ESET, NOD32 Antivirus yazılımıyla sizi güncel tehlikelere karşı korumayı vadediyor. Ürünün kutusunun içinden çıkan kod ile yazılımı rahatlıkla kurabiliyor ve ardından güncelleyebiliyorsunuz. Sonrasında, tehlikelerle...

Son Haberler