Huawei 5G teknolojisi konusunda liderliğini kimseye bırakmak istemiyor

Kanada, Huawei ve ZTE 5G telekom ekipmanını yasakladı 5g

Teknoloji devi Huawei, tüm kısıtlamalara rağmen 5G teknolojisinde liderliği kimseye bırakmak niyetinde değil.

Huawei 5G teknolojisi konusunda liderliğini kimseye bırakmak istemiyor. 5G teknolojisinin geliştirilmesi yolunda yarışan firmalar arasında Çinli teknoloji devi Huawei, rakipleri Ericsson, Nokia, Qualcomm ve Samsung’u geride bırakarak açık bir lider konumuna yükseldi. ABI Research tarafından hazırlanan yeni bir rapor, Huawei’nin dünya genelinde 5G teknik inovasyonlarına ve 3GPP standart temel patentlere en büyük katkıyı sunduğunu gösteriyor.

5g

Rapor, 5G alanında ön plana çıkan 20 firmanın listesini sunarken, Huawei 15.266 onaylanmış katkı ve toplamda 43.753 katkı ile listenin başında yer alıyor. Ericsson, 11.601 onaylanmış katkı ve 36.375 toplam katkı ile ikinci sırada bulunurken, Nokia 7.553 onaylanmış katkı ve 23.112 toplam katkı ile üçüncü sırayı alıyor.

5G

Huawei 5G teknolojisi konusunda liderliğini kimseye bırakmak istemiyor

Ancak, 3GPP standardına 400’ün üzerinde şirket ve kuruluşun katkıda bulunduğunu belirtmek önemlidir. Ağ ekipmanı üreticileri bu süreçte en aktif katılımcılar arasında yer almakta. Üstelik, şu an itibarıyla dünya çapında 210.000’den fazla 5G standart temel patent mevcut ve bunların %40’ı Çin tarafından üretilmiş durumda. Bu sayede, Çin 5G patent geliştirme alanında dünya lideri konumuna gelmiş durumda.

Endüstri 4.0

Huawei’nin 5G alanındaki güçlü duruşu, Ar-Ge’ye yaptığı ciddi yatırımlara bağlıdır. Şirket, 2022 yılında toplam gelirinin %25,1’ini oluşturan 61,5 milyar yuan harcadı. Bu yatırımın sonucunda Huawei, ağ altyapısı geliştirmede yeni standartları benimseyerek küresel müşterilerine daha iyi destek sağlamaya da başlamış oldu.

Teknolojik gelişmelerle birlikte Huawei, şimdi 5G’nin ötesine geçerek henüz Ericsson ve Nokia gibi büyük rakipleri tarafından benimsenmemiş olan 5,5G teknolojisine yönelmektedir. Bakalım teknolojinin bu baş döndüren hızında, Çinli şirket yeniden ayakları üzerine kalkabilecek mi?

OnePlus Pad küresel pazar için geri sayıma geçti