Hava Araçlarını Takip Cihazı

hats ana

Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberinde ki heyetin, helikopter kazasında vefat etmesinin ardından başlatılan bir çalışma vardı. O da helikopter ve yakın irtifada uçan hava araçlarının da, takip sistemi içerisine dahil edilmesi. Böylece Yazıcıoğlu kazasında yaşanan, helikopterle iletişim kurulamaması ve vefatların gerçekleşmesi olaylarının üzerinin örtülmesi düşünülüyor.

Bu çalışma için gerekli olan kanunu işlem çok önceden tamamlanmıştı. Ancak helikopter ve yakın irtifa uçuşu gerçekleştiren eğitim uçaklarının ne ile izlenebileceği söz konusuydu. Bunun TÜBİTAK nezdinde Devlet Hava Meydanları İşletmesi bir çalışma başlattı. Bu çalışma neticesi verdi. Hava araçlarını takip cihazı geliştirildi. HATC denilen cihaz, helikopter ve türevlerine yerleştirilecek. Böylece helikopterlerin hava trafiğinde ki anlık durumu, hava araçlarını takip merkezince izleme altına alınacak. Bunun yapılmasının sebebi her hangi bir kaza anında iletişimsizlikten yaşanan ölümlerin önünü kesmek.

hats_ana

Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberinde ki heyetin kullandığı helikoptere ulaşılamaması, bu sistemi zorunlu kılan bir durum oldu. Daha önceden yapılmış olsaydı, ölümler yaşanmaya bilirdi. Ama bu sebeplerden yaşanan ölümlerin bu saatten sonra önünün kesilecek olması da, önemli bir atılımdır. HATC teknolojisi, helikopterin nerede olduğunu, hızını, irtifa mesafesini, yakıt durumu gibi pek çok donanımsal özelliğini bilgi olarak, hava araçları merkezine aktarıyor. Merkez her hangi bir aksi durum gerçekleştiğinde GPRS veya uydu bağlantısıyla, pilotu uyarıyor. Bunun yanında herhangi bir kaza durumu yaşandığında cihaz bunu hissediyor ve alarm durumuna geçerek, hava araçlarını izleme merkezine rapor sunuyor. Uçağın lokal durumu yapılıyor. Merkez alarmı alır almaz harekete geçiyor. Cihaz herhangi bir ani güç kesintisinde dahi yarım saat çalışır vaziyette sinyal yollamaya devam ediyor. Böylece güç kesintilerinden yaşanan iletişimsizlik de, aşılmış oluyor.

Bu cihaz sayesinde daha güvenli uçuşlar sağlanmış olacaktır. Hava yolu en güvenli seyahat imkanlarını yolculara sağlayan bir ulaşımdır. Ama gerekli tedbirlerde gaflete düşünülmesi sonucunda affedilmez sonuçlarla neticelenen bir ulaşım şeklidir. Bu sebeple bu alanda yapılacak çalışmaların önemi ve ehemmiyeti çok büyük. Bu alanda çalışmalar yapan tüm mühendislere Allah kolaylık versin. Ne diyelim…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir