Google Translate’den beklenen özellik geliyor!

google translate tap to translate

Google’ın başarılı çeviri servisi Google Translate’den uzun zamandır beklenen özellik geliyor. İlk etapta bir söylenti olarak gündeme taşıdığımız “Tap to Translate” özelliği görüldü. Detayları haberimizde.

google-translate-tap-to-translate

Google Çeviri yani orijinal adıyla Google Translate servisi ilk etapta internet üzerinden kullanılıyorken bugün artık mobil uygulamalarla hepimizin telefonunda yer alıyor. Şimdi ise devrimsel bir özellik gündeme geldi. Daha önce Google Translate’in Android işletim sistemine entegre olacağına dair söylentileri sizlerle paylaşmıştık. Bu söylenti, Google tarafından doğrulandı.

Google’ın ürün yönetimi başkanı  Caesar Sengupta, Hindistan Yeni Delhi’de düzenlenen etkinlikte “Tap to Translate” isimli özelliğini duyurdu. Sengupta, Hindistan’daki kullanıcıların sıklıkla Hintçe’den İngilizce’ye çeviri yaptığını, bunun için sürekli uygulamalar arasında geçiş yaparak vakit kaybettiğini, artık bu duruma bir çözüm gerektiğini vurgulayarak Tap to Translate isimli yeni özellikten bahsetti.

Tap to Translate oldukça pratik bir çalışma mantığına sahip. Akıllı telefonunuza yabancı dilde bir mesaj geldiğinde (hangi uygulama olduğunun bir önemi yok) bu mesajın üzerine tıklayarak tek bir tuşla çevirisini görebilmenizi sağlıyor. Ayrıca tam tersi şekilde, kendi dilinizde yazdığınız mesajı da yine tek bir tuşla istediğiniz dile çevirebiliyorsunuz. Özellik anlatılırken Hindistan’dan bahsedilmiş olsa da “Tap to Translate” sadece Hindistan’a özel olarak çıkmayacak.

Ancak bu özellik ile ilgili üzücü bir haberimiz var. Tap to Translate şimdilik sadece Android işletim sistemli mobil cihazlar için mümkün görünüyor. Çünkü bu özellik, Google Translate’in Android’in içerisine entegre edilmesi mantığıyla çalışacak. Yani iOS platformunda mevcut imkanlarla mümkün görünmüyor.

google-translate-2

2015’te duyurulan sıradışı 5 telefon!