Ana SayfaGenelGoogle Maps Rusya askerlerinin yerlerini mi paylaşıyor?

Google Maps Rusya askerlerinin yerlerini mi paylaşıyor?

Google Maps üzerinden paylaşılan uydu görüntülerinde Rusya askerlerinin yerinin paylaşıldığı iddiası Google tarafından yalanlandı.

Bildiğiniz gibi Google, Google Maps servisinde askeri karargahlara ve depolara ait yerleri harita bulanıklaştırıyor ya da tamamen gizliyor. Böylece ülkelerin ulusal güvenliklerine karşı risk oluşturacak durumların önüne geçmeyi hedefliyor. Ancak Rusya-Ukrayna krizi başladıktan sonra ortaya atılan iddialar, şirketin bu politikasına dair soru işaretleri doğurdu.

Ukraynalı kaynaklar tarafından sosyal medyada yapılan paylaşımlarda, Google’ın Rusya ordusuna ait birliklerin ve yerleşkelerin yerlerini görünür hale getirdiği, bu yerlerin artık Maps’te bulanık olmadığı iddia edildi. Bu iddia hızla sosyal medyada yayıldı ve yeni bir tartışma başlattı. Çünkü böyle bir şey yaşanması gelecekte de benzer durumların ortaya çıkması için riskli bir emsal teşkil edebilirdi. Ancak Google bir açıklama yayınlayarak bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını duyurdu. Rusya’daki uydu görüntüleri konusunda bir değişiklik yapmadığını vurguladı.

google rusya

Ne var ki şu anda bile Google Maps’te Rusya’ya ait askeri karargahların bazıları buzlanmamış şekilde açıkça görülebiliyor. Google her ne kadar son dönemde bir değişiklik yapmamış olsa da, eskiden beri açık olan bazı görüntülerde Rusya’ya ait askeri karargahları gizlemediği anlaşılıyor. Ancak şirket başta ABD olmak üzere pek çok ülkede bu durumun geçerli olduğuna dikkat çekiyor. Ulusal güvenlik için risk teşkil edebilecek durumlarda görüntüler bulanıklaştırılıyor olsa da, tüm askeri yerleşkeler için bu uygulamanın geçerli olmadığına dikkat çekiliyor.

Tesla Çin’deki işçilerini fabrikada uyumaya zorluyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting