Ana SayfaGenelGoogle, başka bir AI araştırmacısını kovdu

Google, başka bir AI araştırmacısını kovdu

Google, çalışmalarına yönelik eleştiriler nedeniyle bir süredir AI araştırmacılarını kovuyor. İşte tüm detaylar.

New York Times, Google’ın Mart ayında makine öğrenimi bilimcisi Satrajit Chatterjee’yi, Chatterjee adlı bir makaleyi yayınlamayı reddetmesi üzerine kovmuştu. Bildirildiğine göre, kendisi ve diğer yazarlar çekincelerini dile getirdikten sonra şirket tarafından “düşmanca” bir tavırla karşılaştılar. Google kendi bünyesindeki elemanları çalışmalarına yönelik yaptıkarı eleştirilerden dolayı kovmaya başladı. Şirkette bir karar komitesi makaleleri reddedince ve araçtırmacılar konuyu CEO Sundar Pichai’ye yöneltmeye çalışınca işlerinden oldular.

Şirket, Chatterjee’yi neden kovduğunu açıklamadı, ancak Times’a “anlaşmalarının feshedildiğini” söyledi. Ayrıca, orijinal makalenin “tamamen incelenmiş” ve gözden geçirilmiş olduğunu ve iddialara karşı çıkan çalışmaların şirket “standartlarını karşılamadığını” da ifade ettiler.

Google, başka bir AI araştırmacısını kovdu

Bu işten çıkarma Google’ın yönetimi ile birçok projesini yürüten AI ekipleri arasında devam eden çatışmanın altını çiziyor. Sorunlar, Google’ın 2020’de bir kağıt üzerindeki anlaşmazlığın ardından etik uzmanı Timnit Gebru’yu görevden almasıyla başladı, diğer ikisi de davayı takip etti. İnternet devi Margaret Mitchell’i 2021’in başlarında feshedince mesele daha da tırmandı. Şirket, Mitchell’in veri gizliliği politikalarını ihlal ettiğini iddia ederken, aynı zamanda yöneticileri ve Gebru’yu kovma kararını kamuoyu önünde eleştirdi. Şirket işten çıkarma politikası ile fazlasıyla eleştiriliyor. Ancak bu yine de şirketin benzer hamleler almasına engel olmuyor. İşin sonunda çalışanlar tarafından bir ayaklanma da başlatılabilir.

Acer, Bahar Küresel Lansman Etkinliğini 18 Mayıs’ta gerçekleştirecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting