Ana SayfaAkıllı TelefonGoogle Apple arasındaki para ilişkisi açığa çıktı

Google Apple arasındaki para ilişkisi açığa çıktı

Google’ın Apple’a adeta bir servet ödediği ortaya çıktı. İşte Google ve Apple arasındaki para ilişkisi.

Şu aralar Google üzerine pek çok dava açılmış durumda. Bu davaların geneli ise Google’ın arama motoru tarafında rakiplerine haksızlık yaptığı yönünde. Fakat Google bu konuda herhangi bir haksızlığın olmadığını ileri sürüyor.

Hatırlanacağı üzere son olarak ABD’de bazı eyaletler Google’a arama motoru tarafında işi tekelleştirmeye çalıştığı için dava açmıştı. Google ise bu davalara cevap olarak kısa bir metin yayınlamıştı.

Yayınlanan metinde Google’ın pek çok akıllı telefon üreticisiyle varsayılan arama motoru olarak kullanılması için anlaşmalar yaptığı ve bu anlaşmalar için önemli meblağlar ödediği belirtilmişti.

Google Apple tarafına servet ödüyor!

Hatta Google çalışanları aynı anlaşmaları rakiplerinin de yapabileceğini ve bunda bir engel olmadığını ima etmişti. Fakat görünen o ki Google’ın bu anlaşmalar için ödediği yüksek ücretler rakiplerinin önündeki en büyük engel.

Zira Google, sadece iPhone modellerinde varsayılan arama motoru olarak kullanılmak üzere Apple’a 8 ile 12 milyar dolar ödeme yapıyormuş. Üstelik bu ödeme sadece 1 yıllık dilimi kapsıyor. Dolayısıyla bu meblağı başka bir arama motoru üreticisinin ödemesi pek de mümkün görünmüyor.

Keza Google haricindeki diğer arama motorlarının kazandığı paralar belli. Dolayısıyla bu meblağları ödeyip de Google ile rekabet edebilmek ciddi anlamda imkansız diyebiliriz. Bakalım mahkemelerin bu konudaki kararı ne olacak? Bekleyip göreceğiz.

iPhone 12 internet paylaşma konusunda çığır açıyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU