Ana Sayfa Genel GM elektrikli araç fabrikası açıyor

GM elektrikli araç fabrikası açıyor

ABD’li otomotiv devi GM elektrikli otomobil konusunda önemli bir adım attı ve 2.2 milyar dolar maliyetle yeni bir fabrika kurma kararı aldı.

Şirket, aslında yeni fabrikayı sıfırdan kurmayacak. GM’in Detroit-Hamtramck’ta bulunan mevcut otomobil fabrikası, teknolojik güncellemelerle elektrikli otomobil fabrikasına dönüştürülecek.

GM elektrikli araçları için özel fabrika

Yeni fabrikada 2200 yeni çalışana iş imkanı doğacak. Fabrikada, farklı elektrikli otomobil modelleri üretilecek. Bunların arasında minik modeller, aile araçları ve SUV’lar da yer alacak.

GM, üretim detayları hakkında henüz bilgi vermedi ama fabrikadaki ilk elektrikli SUV’un 2021 yılında üretime başlaması bekleniyor.

Fabrikada ayrıca, GM’in şehirler ve büyük kampüsler için geliştirdiği otonom/akıllı otobüs, Cruise Origin de üretilecek.

Detroit-Hamtramck’ta şu anda 900 kişi çalışıyor ve benzinli/dizel ve az sayıda elektrik motorlu araçlar üretiyorlar. Yatırımın sonunda fabrikada üretim tamamen yeni nesil elektrikli otomobillere odaklanacak.

ABD Uzay Komutanlığı için Star Trek logosu

GM, 2018’de 14 bin kişiyi işten çıkardıktan sonra, mali yapısını ve şirket alt yapısını yeni yeni yoluna sokuyor gibi görünüyor. Yeni fabrika da şirketin politikalarındaki ve iş yapısındaki değişikliğin en önemli ürünü olacak.

GM’in yeni fabrikası aynı zamanda elektrikli otomobiller konusundaki rekabette Tesla’ya karşı GM’e güç kazandıracak. Tesla kısa süre önce Alman devi Volkswagen’i de geçerek Toyota’dan sonra dünyanın ikinci büyük otomobil üreticisi olmuştu.

Tesla ise Çin’de dev bir fabrika açarak, rakiplerine karşı büyük bri avataj kazanıp hisse fiyatalrının zıplamasını sağlamıştı.

gm elektrikli

Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting