Ana sayfa Genel Fransa yasa dışı içerik için sosyal medyaya 1 saat süre verdi

Fransa yasa dışı içerik için sosyal medyaya 1 saat süre verdi

Avrupa Birliği’nin lider ülkelerinden Fransa, sosyal medya servislerini çok zor durumda bırakacak yeni bir yasal uygulamaya başlıyor.

AB’nin aldığı kararlara göre sosyal medyada yayınlanan yasa dışı içeriklerin silinmesine dair mahkeme kararının 24 saat içinde uygulanması gerekiyordu. Şimdi Fransa yasa dışı içeriklerin silinmesi konusunda yeni bir kıstas getirdi.

Fransa yasa dışı içeriklere savaş açtı

Fransa “yasa dışı olduğu bariz belli” pedofili ve terörizim içeriklerinin, mahkeme kararına gerek kalmaksızın silinmesi için gereken süreyi 1 saat indirdiğini duyurdu.

Buna göre, site moderatörleri yayınlanmasının üzerinden 1 saat  geçmeden içerikleri silmek zorunda. Buna göre, 1 saat içinde silinmeyen yasa dışı içerikler, sosyal medya şirketlerine çok pahallıya mal olacak.

YouTube, Instagram, Facebook, Twitter gibi, yüz milyonlarca aktif kullanıcısı olan sosyal medya servislerinin, bu tür içerikleri yakalamak için yapay zekaya güvenmekten başka çaresi kalmıyor.

Fransız hükumetinin uygulaması çok zor olan böyle bir teknoloji nedeniyle sosyal medya servislerinin ağır cezalar kesmesi halinde, büyük yasal savaşların başlaması bekleniyor.

fransa yasa dışı

Öte yandan, bu tür ağır sorunlu içerikleri yakalayan yapay zeka, moderatörleri uyararak içeriği hızla incelemelerini sağlayabiliyorlar. Ancak her gün sayısız şiddet ve suç içeriği incelemek zorunda kalan moderatörlerin ağır psikolojik sorunlar yaşamaya başladığı biliniyor.

Telegram kripto paradan vazgeçti

Facebook, sürekli suç videoları izlemek zorunda kaldıkları için ciddi ruhsal problemler yaşayan moderatörlerine 52 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti. Fransa’nın kabul ettiği yeni uygulama, tüm Avrupa ve dünyada yaygınlaşırsa, sosyal medya moderatörlerinin çok daha ağır şartlarda çalışması gerekebilecek.

Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

instagram şifre kırma 2020

Instagram şifre kırma ve Instagram hesap çalma mümkün mü?

Instagram şifre kırma ve Instagram hesap çalma mümkün mü? Instagram hesabı çalmaya çalışmadan önce sizleri haberimize alalım. Instagram kullanımı artık Facebook’u geçmiş durumda. En...

Son Haberler