Ford sürücüsüz otomobiller iki şehirde trafiğe çıktı

sürücüsüz otomobiller

Ford sürücüsüz otomobiller bu hafta iki şehirde daha trafiğe çıktı. Üstelik artık araçlarda güvenlik için bir şoförün yer alması da gerekmiyor.

Bildiğiniz gibi sürücüsüz otomobiller alanında yapılan atılımlara öncülük eden şirketler arasında Amerika’nın önde gelen otomobil şirketlerinden Ford da yer alıyor. Bir süredir sürücüsüz araçlar üzerinde çalışan Ford, sürücüsüz araçlarını trafiğe sürmeye hazır görünüyor.

Ford’un Argo AI yapay zeka tarafından kontrol edilen, sürücüsüz araçları iki şehirde daha trafiğe çıkıyor. Argo AI araçları bu hafta Austin ve Miami şehirlerinde yollara çıkmaya başladı. Üstelik araçlarda güvenlik amacıyla bir şoför de yer almıyor.

ford otonom

Ford’un Argo AI araçları şimdilik ücret karşılığında yolcu taşımıyor. Ancak şirketin çalışanları olarak bir servis aracı olarak görev almasına izin veriliyor. Argo çalışanlarının herhangi bir emniyet şoförü olmadan sürücüsüz otomobiller tarafından taşınması, sürücüsüz araçların gerçeğe dönüşmesi yolunda atılmış önemli bir adım olarak tanımlanıyor.

Argo, yakın gelecekte bu araçlarını kullanarak hem taşımacılık hem de lojistik alanında ticari hizmet vermeye başlamayı planlıyor. Ancak bu alanda çalışan tek şirket Argo ve Ford değil. Hatırlayacağınız gibi GM’in sürücüsüz araçları Cruise de kısa süre önce San Francisco’da sürücüsüz taksi hizmeti vermeye başlamıştı. Aynı şekilde Waymo da kısa süre önce San Francisco’da sürücüsüz araçlarını test etmeye başladı.

Elon Musk Twitter için daha düşük bir teklif sunabilir


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir