Ana SayfaGenelFirefox, plug-in desteğini kaldırıyor

Firefox, plug-in desteğini kaldırıyor

Mozilla Vakfı’nın popüler tarayıcısı Firefox, internet dünyasında devrim niteliğinde bir karar açıkladı.

DSC03190[1]

Bugüne kadar özellikle zengin eklentileriyle (plug-in) beğeni toplayan Firefox, 2016 sonunda eklenti desteğini kaldıracağını vurguladı. Böylece 2016 sonunda yayına girecek yeni Firefox ile eklenti çalıştırmak mümkün olmayacak.

Eklentilerin çoğu zaman performans veya güvenlik sorunlarına yol açması eklenti sisteminin beğeni kadar eleştiri almasına da neden oluyordu ama tarayıcıların farklı fonksiyonları yerine getirebilmesi için eklentilerden de vazgeçilemiyordu. Şimdi ise hızla yükselen HTML5 standardı sayesinde artık uygulamaları eklenti formatında yazmadan sadece web sitesi üzerinden çalıştırmak mümkün oluyor. Mozilla, eklenti geliştiricilerinin 2016 sonuna kadar tüm uygulamalarını HTML5 formatına çevirmelerini ve artık eklentilere ihtiyaç duymadan uygulamaları çalıştırmasını bekliyor. Dolayısıyla tarayıcılarda eklentiler ve uygulamalar çalıştırmamıza öncülük eden Firefox yine bir devrim yaparak eklenti pazarını tamamen kapamış olacak.

 

Süleyman Sertkaya
Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting