Firefox picture in picture video oynatmaya başlıyor

Firefox picture

Popüler internet tarayıcısı Firefox picture in picture özelliği ile video oynatmaya başlıyor. Windows cihazlarda çalışacak yeni özellik sayesinde Mozilla Vakfı’nın popüler tarayıcısı Chrome ile rekabette bir adım daha atmış oluyor.

Özellikle farklı pencerelerde çalışmak zorunda olan insanların seyrettikleri bir videoyu diğer pencerede küçülterek seyretmek istemesi artık popüler bir alışkanlık.

Firefox Picture in Picture çağını açtı

Firefox şimdi bu özelliği destekleyerek kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap veriyor. Firefox bir video çalıştırırken ilgili sekmeyi küçülterek ekrana kilitleyebilecek. Diğer pencereler ve uygulamalar ise bu video penceresinin altında çalışacak. Diğer bir deyişle küçültülmüş Firefox videosu diğer uygulamaların ve pencerelerin üzerinde sabitlenebilecek.

Özelliği çalıştırabilmek içinse en son Firefox sürümü yüklendikten sonra, bir video oynarken mouse ile videonun üzerine gelmek yeterli. Bu sırada videonun üzerinde beliren Picture-in-Picture butonuna basarak videoyu ayrı pencerede masa üstüne sabitlemek mümkün oluyor.

YouTube oyun videolarında şiddet içeriklerini kontrol edecek

Firefox’un yeni özelliği Ocak ayında Mac ve Linux cihazları için de yayında olacak. Google, Temmuz ayında Chrome kullanıcıları için Picture-in-Picture özelliğini eklenti olarak yayınlamıştı.

Bu özelliği kullanmak isteyenler, eklentiyi Chrome tarayıcıya ekleyerek, seyrettikleri videoları diğer sekmelerin üzerinde de seyretmeye devam edebiliyorlardı.

Tarayıcılarda picture in picture yeteneği kullanışlı bir özellik. Masa üstü kullanıcıları bazen ikinci bir içeriği/videoyu takip etmek için ikinci monitör kullanabiliyor. Ancak laptop kullanıcıları için bu çözüm pratik değil. Dolayısıyla tarayıcılarda picture in picture özelliğine bir süredir büyük talep vardı.

Firefox picture


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir