FaceID’yi ekran altına gömmek neredeyse imkansız

Apple iPhone 13 Pro'da Makro Mod sorununu düzeltiyor

Apple’ın üç boyutlu yüz okuma teknolojisi FaceID’nin ekran altına gömülebileceği iddia ediliyordu. Fakat görünen o ki bu durum mevcut şartlarda çok da kolay değil. İşte detaylar.

FaceID’yi ekran altına gömmek neredeyse imkansız! Akıllı telefon pazarındaki önemli isimlerden biri olan Apple, yıllardan beri aynı tasarımla kullanıcılarının karşısına çıkıyor. Sadece geçtiğimiz günlerde çıkan iPhone 13 modellerinde ufak bir güncellemeye giden Cupertino merkezli şirket FaceID ve ön kameranın yer aldığı çentiği küçültmüştü.

Fakat kullanıcıların genel beklentisi ön ekran görümünün güncellenmesi yönündeydi. Bilindiği üzere Apple iPhone X modelinden beri aynı tasarım çizgisini kullanıyor. Değişen hiç bir şey olmadı. Son 2 yıldır çentiğin tamamen kaldırılacağına dair bazı söylentiler vardı fakat bunlar da asılsız çıktı.

iPhone Face ID onarımları önemli bir değişiklik alacak

FaceID’yi ekran altına gömmek neredeyse imkansız

Bu yıl ise Apple’ın çentiği tamamen ortadan kaldıracağı iddia ediliyor. Bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini önümüzdeki yılın son çeyreğinde öğreneceğiz.

Apple’a yakınlığıyla tanınan isimlerden biri olan Ming Chi Kuo’ya göre durum biraz daha farklı. Çünkü Kuo Apple’ın çentiği tamamen kaldırmasına imkan vermiyor. Zira Kuo’ya göre Apple yetkilileri sensörlerin ekran altına yerleştirilmesi konusunda çok da hevesli değiller. Çünkü bu durumda FaceID’nin yavaşlamasından korkuyorlar.

Mevcut teknolojik koşullarda ekran altındaki sensorlerin, normale oranla daha hızlı çalışmaları pek de mümkün değil. Fakat birkaç yıl sonrasında Apple’ın böyle bir işe imza atması muhtemel görünüyor. Bekleyip göreceğiz.

Samsung Galaxy Awesome Unpacked lansman etkinliği hakkında bilgiler geldi