Yetkililer uyardı: WhatsApp kullanmayın!

Stokçulara karşı WhatsApp hattı1

Facebook tarafından kullanım hakları satın alınan ve anlık mesajlaşma hizmeti veren WhatsApp ile ilgili “WhatsApp kullanmayın” çağrısı geldi. Peki neden?

Dünyanın en büyük platformlarından bir tanesi olan Facebook neredeyse her alanda tekel olmaya çalışıyor ve WhatsApp kullanmayın çağrıları her yerde yankılanıyor. Bir zamanlar Snapchat gibi platformlara bile dadanan ve onu satın almak isteyen firma bunu başaramadı. Instagram ve WhatsApp gibi platformları satın alan sosyal medya devi, uçtan uca şifreleme sistemine sahip olsa bile, yine de güven vermiyor. Avrupa’da üst düzey bir yetkili bu konuda uyardı.

Facebook ve bağlı ürünleri güven yaratmıyor

Alman gazetelerinin haberine göre; Almanya Federal Veri Koruma Komiseri Ulrich Kelber, devlet kurumlarında WhatsApp kullanılmaması ile ilgili uyarıda bulunduğu söylendi. Facebook şirketinin neredeyse bütün bilgileri çaldığını ve bu nedenle güvenilmez olduğunu ifade eden yetkililer, kamu kurumlarında uygulamaların kullanılmasının tehlikeli olduğu söyleniyor.

WhatsApp kullanmayın

Bu iddialar karşısında WhatsApp susmadı. WhatsApp yetkilisi, “WhatsApp, mesajlar varsayılan olarak şifrelenmiş oldukları için onları okuyamaz” ifadelerine yer verdi. Yapılan açıklamalarda WhatsApp platformu sürekli olarak güvenli olduğunu ve bilgileri sızdırmadığını iddia ediyor. Yine aynı devlet yetkilisi tarafından yapılan açıklamaya göre karşı tarafa WhatsApp üzerinden mesaj attığınız anda bilgilerinizin Facebook sunucularına gittiği söyleniyor.

Oppo Find X2 Pro hız testi ile karşınızda! Can Yaktı!

Dünya genelinde gizlilik ihlali ile ilgili sürekli olarak dava açılan Facebook ve bağlı platformlar, endişe yaratıyor. Şirket düzenli olarak gizliliğe çok önem verdiklerini ve bunun için daha fazla kaynak ayıracaklarını söylüyor. Yine de WhatsApp üzerinden Facebook sunucularına bilgi aktarılıyorsa, bu durum şirketin başına çok iş açacak. Sizce WhatsApp ile ilgili ortaya atılan bu iddialar gerçeği yansıtıyor mu? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir