Ana Sayfa Güvenlik Facebook Bilgilerimizi Paylaşıyor

Facebook Bilgilerimizi Paylaşıyor

Hayatımıza girmesiyle sosyal değişiklik anlamında devrim yapan Facebok, geçtiğimiz günlerde kullanıcı bilgilerini isteyen devletler sıralamasını açıkladı.

Facebook milyonlarca kullanıcı bilgisini serverlarında saklı tutuyor. Bu bilgilerin üçüncü bir şahısla paylaşılmayacağını da taahhüt ediyor. Ancak yine facebook yetkililerince yapılan bir açıklamada bu durumun bazı sebeplerle görmezden gelindiği açıklandı. Ama şundan emin olunabilmesi lazımdır ki, facebokk bilgileri sadece devlet kurumlarına, sağlam deliller, sağlam sebepler olduğunda veriyormuş. Facebook bilgilerinin özel bir takım kuruluş ve firmalara verildiği filan yok. Bu yönde pek çok haber çıkıyor ve ortalığı karıştırmaya çalışıyorlar. Böyle bir durum Facebook yetkililerince de yalanlanmıştı. Herkes gönlünü ferah tutsun Facebook şirketi resimlerinizi de, diğer paylaşımlarınızı da, güvenli bir şekilde saklıyor.

Şimdi Facebook firmasından bilgi talebinde bulunan ülkelerin sıralama durumuna gelelim. Türkiye bu sıralamada çok gerilerde. Sağ olsun daha devletimiz Facebook ile olan ilişkisini geliştirmemiş. Veya gerek duymuyor Facebook firmasından edineceği bilgilere. Bu bilgiler genelde suçlara karışan kişiler hakkında oluyor. Türkiye’de kriminal inceleme alanında çok başarılı bir ülke olduğunda Facebook firmasında ki bürokrasiye takılmadan olayları çözüyor. Tabi bu sadece benim tahminim. Ama bu kriminal inceleme alanında ki yenilikleri ve teknolojileri de yazmak lazım. Türkiye bu konuda çok başarılı bir durumdadır.

images

Neyse son altı ayda Facebook firmasından bilgi isteyen ülkelerin sıralamasına geçelim. İşin başını ABD çekiyor. İstihbarat devi bu ülke Facebook firmasında ki bilgilere de göz dikmiş durumdadır.  20 bin talepte bulunmuş. Bu sayıda bir talep kaç kişiyi içine alıyor orası saklı tutuluyor tabi ki. Türkiye ise listenin sonlarında. Önünde Almanya, İspanya, İngiltere, Fransa gibi Avrupa devi ülkeler var. Türkiye’nin bilgi talep isteği 170 rakamıyla ABD’nin yanında hayli ufak duruyor. Bunlarında hepsine yanıt alamamış bizimkiler. Yaklaşık olarak 80 tane bilgi talep başvurusu olumlu sonuçlar vermiş. Yarısından çoğu reddedilmiş. İngiltere 1975 talepte bulunmuştur. Almanya ise 1986 talepte bulunmuş. Anlayacağınız Facebook kesinlikle bilgilerinizi özel kurum ve kuruluşlarla paylaşmamaktadır. Yalnız bazı yükümlülükler sebebiyle devlet kurumlarının başvurularına olumlu yanıt vererek, paylaşım yapabilmektedir. Buda zaten suça karışan, veya diğer kanunsuz işlerden dolayı oluyor. Sizin bilgileriniz güvende her zaman.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting