Facebook cinsiyet ayrımcılığı ile suçlanıyor: Bayan eleman aranıyor

Facebook kendi Reels özelliğini test ediyor

Facebook cinsiyet ayrımcılığı konusunda en fazla suçlanan platformlar içerisinde yer alıyor. Özellikle bazı ilanlarda çok daha fazla ayrımcılık yaptığı ifade ediliyor. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

Teknoloji devleri içerisinde önemli bir yere sahip olan Facebook cinsiyet ayrımcılığı nedeniyle ateş altında. Kişiye özel olarak tasarlanan reklamlar bazen cinsiyetçilik yapılmasına neden olabiliyor. Küresel çapta milyonlarca kullanıcısı olan Facebook bu tehlikenin en fazla barındırıldığı uygulama olarak kendisini belli etti.

Uluslararası sivil toplum kuruluşu Global Witness tarafından yapılan açıklamaya göre Facebook, iş ilanları konusunda cinsiyet temelli bir ayrımcılık yapıyor. Bunu kendi açtıkları iş ilanında gördüklerini söyleyen bu kuruluş tartışmaya yol açtı. Özellikle kadınlara ve üst yaş grubuna haksızlık yapıldığını ifade etti

Facebook cinsiyet ayrımcılığı konusunda eleştiriliyor

Global Witness tarafından yapılan iş ilanında kadınlara ve 55 yaş üstündekilere ilanın gösterilmemesi talep edildi. Normal şartlarda herhangi bir uygulamanın bunu kabul etmemesi gerekiyor. Ancak Facebook bu iş ilanını kabul etti. Böylece cinsiyet temelli ayrımcılığa yol açtı.

Facebook cinsiyet ayrımcılığı

Sosyal medya devi ile ilgili ortaya atılan iddialar sadece bunlardan ibaret değil. Aynı zamanda Facebook içerisinde teknik eleman ve pilot ilanlarının genellikle erkeklere gösterildiği ifade ediliyordu. Ayrıca psikolog ve hemşire ilanları ise ağırlıklı olarak kadınlara gösteriliyor. Böylece cinsiyet temelli bir başka ayrımcılık yapılıyor.

Facebook yanlış bilgilerin haberlerden çok daha fazla etkileşim aldığını duyurdu

Facebook algoritmaları bundan kısa bir süre önce siyahi kişiler için haksızlık yapıyordu. Şimdi ise kadınlar ve 55 yaş üstü için benzer haksızlıklar yapıldığı ortaya çıktı. Henüz şirket tarafından resmi bir açıklama yapılmadı. Peki sizce Facebook cinsiyet ayrımcılığı yapıyor mu? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir