Eş zamanlı mining PC’ye zarar verir mi?

Siber güvenlik uzmanları

ETH mining bittiği için ekran kartı madencileri, kar marjlarını arttırabilmek için aynı anda iki coin birden kazmaya başladılar. Kimileri işlemci ve ekran kartı ile iki coin kazarken, kimileri de aynı ekran kartıyla iki coin kazıyorlar. Peki bu zararlı mı? İşte bu sorunun yanıtı.

Eş zamanlı mining PC’ye zarar verir mi? Şu sıralar madencilik olayının hayli revaçta olduğunu söyleyebiliriz. Kripto paraları az çok takip edenlerin de bildiği üzere genel olarak mining işleri GPU yani ekran kartları üzerinden yapılıyor. Zaten o yüzden bu işin kaliteli ekran kartlarıyla yapılması gerekiyor.

Kripto para piyasaları kripto madenci

GPU kadar verimli olmasa da CPU’yla da mining yapmak mümkün. Elbette CPU ile kazılabilecek coin sayısı hayli sınırlı. Bunlar içerisinde en çok getirisi olan ise Monera.

CPU’nuz ne olursa olsun Monera madenciliği yapabiliyorsunuz. Yani ekran kartında olduğu gibi bir sınırlama söz konusu değil.

Peki aynı anda CPU ve GPU madenciliği yapılabilir mi? Hemen yanıt verelim evet. Peki bu tür madencilik PC birimlerine zarar verir mi? Hayır.

cpu ve gpu

Eş zamanlı mining PC’ye zarar verir mi?

İşlemci ve ekran kartı ile aynı anda mining yapabilmeniz için öncelikli şart iyi bir işlemci ve ekran kartınızın olması. Eğer 4GB’lık ekran kartınız varsa aynı anda CPU yani işlemci ile Monero, GPU yani ekran kartıyla da Ravencoin kazabilirsiniz.

Kripto paralarda korkutan

Eğer ekran kartınız 6GB ya da 8GB ise o zaman CPU ile Monero, ekranı kartı yani GPU ile farklı bir coin kazabilirsiniz. Bu şekilde kazancınız da artmış olacaktır.

Yalnız CPU yani işlemcilik ile madencilğin çok fazla bir getiriye sahip olmadığını sizlere bir kez daha hatırlatalım.

Microsoft Call of Duty markasıyla ne yapacak?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir