CPU ve GPU ile eş zamanlı mining zararlı mı?

cpu ve gpu

Aynı anda bilgisayarın CPU ve GPU birimiyle mining yani madencilik yapmak zararlı mı? Bu konuyu takipçilerimiz için mercek altına alıyoruz. İşte konu ile ilgili tüm detaylar.

CPU ve GPU ile eş zamanlı mining zararlı mı? Şu sıralar madencilik olayının hayli revaçta olduğunu söyleyebiliriz. Kripto paraları az çok takip edenlerin de bildiği üzere genel olarak mining işleri GPU yani ekran kartları üzerinden yapılıyor. Zaten o yüzden şu anda piyasada ekran kartı bulmak pek de mümkün değil.

GPU kadar verimli olmasa da CPU’yla da mining yapmak mümkün. Elbette CPU ile kazılabilecek coin sayısı hayli sınırlı. Bunlar içerisinde en çok getirisi olan ise Monera.

CPU’nuz ne olursa olsun Monera madenciliği yapabiliyorsunuz. Yani ekran kartında olduğu gibi bir sınırlama söz konusu değil.

Peki aynı anda CPU ve GPU madenciliği yapılabilir mi? Hemen yanıt verelim evet. Peki bu tür madencilik PC birimlerine zarar verir mi? Hayır.

cpu ve gpu

CPU ve GPU ile eş zamanlı mining zararlı mı?

İşlemci ve ekran kartı ile aynı anda mining yapabilmeniz için öncelikli şart iyi bir işlemci ve ekran kartınızın olması. Eğer 4GB’lık ekran kartınız varsa aynı anda CPU yani işlemci ile Monero, GPU yani ekran kartıyla da Ravencoin kazabilirsiniz.

Eğer ekran kartınız 6GB ya da 8GB ise o zaman CPU ile Monero, ekranı kartı yani GPU ile Ethereum kazabilirsiniz. Bu şekilde kazancınız da artmış olacaktır.

Yalnız CPU yani işlemcilik ile madencilğin çok fazla bir getiriye sahip olmadığını sizlere bir kez daha hatırlatalım.

Sertab Erener TikTok konserini 100 bin kişi canlı izledi


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir