Erişimi Yasaklanan Sitelere Anonim Şekilde Erişmek Mümkün mü?

vpn erişimi yasaklı siteler

İnternet üzerinde kontrol edilemeyen şekilde artan bilgiler oldukça, günümüzde bazı devletler belli sitelere erişimi yasaklamak gibi politikalar uygulamaktadır. Çin birçok popüler siteye (Google, Facebook, Youtube, Twitter) erişim yasağı uygularken ve kendi uygulamaları kapsamında interneti “temizlemeye” çalışırken, erişimi yasaklanan sitelere VPN ile anonim bir şekilde girmek için can atan genç nesil gitgide sayıca fazlalaşıyor.

Aynı şekilde İran, Arap Emirlikleri gibi ülkeler hem popüler sitelere erişimi kısıtlamakta hem de erişimi yasalar tarafından kontrol edilen sitelere anonim bir şekilde erişmeyi Virtual Private Network (VPN) kullanarak sağlayan vatandaşlarına da çeşitli cezalar uygulamaktadır.

Bu tarz yasaklamaların ve erişimi yasalar tarafından engellenen sitelerin varlığı, devletlerin tavırları ve erişilemezlik statüsü VPN kullanarak yasaklanan sitelere erişmeyi adeta derin internette gizemli bir şeyler yapmakla eş değer göstermeye çalışabilir. Ancak durum aslında böyle değildir.

VPN Kullanmak Yasal Mı?

VPN kullanmak birçok ülkede yasal ve oldukça yaygındır. Hatta birçok şirket kendi güvenliği, bilgilerinin, dosyalarının ve çalışanlarının siber güvenliği için VPN kullanmak zorunda kalmaktadır.

Çünkü VPN sayesinde şirketler çalışanlarının herhangi bir internet bağlantısından sanki ofislerindeymiş gibi çalışmasını, dosya gönderiminde ve erişiminde bulunmasını sağlayabilmektedir. Sadece çalışanın işini kolaylaştırmakla kalmaz, VPN kullanmanın asli görevi olan ekstra güvenlik katmanı ekleyerek güvenli ya da güvensiz bir ağdan bağlanmış olmanız fark etmeksizin VPN sayesinde şifrelenmiş bir internet kanalı kullanmış olursunuz. Yani aslında VPN siber güvenlik için büyük şirketlerin mihenk taşıdır.

Her ne kadar VPN kullanmak interneti sizin için daha güvenli hale getirmeyi hedeflese de, illegal olarak değerlendirilmesinin bazı sebepleri vardır. VPN kullanarak coğrafi konumunuzu değiştirip yasal olarak erişimi kontrol edilen veya engellenen sitelere erişim yasağını kaldırabilirsiniz. Bunu yaparken kimliğinizi gizli tutabilir ve dolayısyla devletin sizi bulamamasını sağlayabilirsiniz. Malesef VPN’in bu özelliklerini kullanarak siber suçlarda bulunmak elbette illegal olarak değerlendirilir. Kimliği ve internetteki ayak izini gizleyebildiği için telif hakkı saklı içeriklerin indirilmesi, yayılması, kimlik hırsızlığı, hackleme, siber takip ve daha da ciddi suçlar için VPN bir araç olarak kullanılabilmektedir.

VPN Nasıl Çalışır?

VPN kullanarak aslında bilgisayarınızın fiziksel olarak bulunduğu  yerden farklı bir konuma şifreli bir tünel açmış olursunuz. Bu tünel içerisinden aktardığınız bilgiler, dosyalar, kimlik veya kart bilgileri şifrelendiği için üçüncü bir kişi tarafından görülemez. Sizin IP adresiniz gizlenmiş olur ve VPN sunucunuz sanal bir ağ bağdaştırıcısı gibi davranarak karşı ağdan size yeni bir IP adresi tanımlamış olur. Böylece IP adresi üzerinden konum belirleyen birçok içerik engelini otomatik olarak aşmış olursunuz. İstediğiniz siteye erişim sağlamanız bu mekanizma sayesinde mümkün olmaktadır.

VPN Kullanarak Erişim Engeli Nasıl Kaldırılır?

Youtube, Google gibi popüler sitelere iyi niyetli standart bir internet kullanıcısı olarak VPN üzerinden ulaşmayı suç saymak pek doğru olmayacaktır. Peki VPN kullanarak içerik engelleri nasıl aşılır?

  • Öncelikle kendinize en uygun VPN sağlayıcısını seçmeniz gerekmektedir.
  • Yazılımı indirdikten sonra kullanmak istediğiniz cihazda kurulumunu gerçekleştirin.
  • Sonraki adımda VPN’in sizin internet bilgilerinizi üzerinden gönderip alacağı sunucunun lokasyonunu seçmeniz gerekmektedir. Size yakın konumda ancak yasaklı olmayan bir ülkeyi seçin.
  • Bağlantıyı kurun.
  • Bu kadar basit. Ardından internette gezinmeye ve istediğiniz sitelere erişmeye devam edebilirsiniz.

Çin, İran ve Türkiye gibi birçok ülkede devlet kurumları ve otoriteleri IP adresi üzerinden konumunuzu tespit ederek daha önce yaşandığı gibi Vikipedi, Youtube gibi yaygın ve popüler sitelere erişimi engelleyebilir. Devlet yetkililerinin bunu tercih etmesinde birçok sebep var ve her ülkenin kendi koşullarına göre değişebiliyor. Bu durumun sebebi belirli bir konuda örneğin seçim propogandası veya siyasi bir bilgi akışını durdurmaktan Mısır, İran gibi ülkelerin yaşadığı ayaklanmaları bastırmaya kadar pek çok şey olabiliyor.

Ulaşmak istediğiniz sitelere erişmek için sizin yapmanız gereken güvenilir  ve en iyi VPN’i seçmek olacaktır. Öte yandan Proxy sunucusu kullanmak ya da DNS ayarlarını değiştirmek gibi yöntemler de deneyebilirsiniz. Ancak bu seçeneklerin güvenlik katmanları VPN ile kıyaslandığında daha zayıftır ve sizi bilgi sızıntısına karşı daha hassas bir konuma düşürebilir. Sizi hem coğrafi kısıtlamalardan kurtaracak hem de internette bilgi gizliliğini güvence altına alacak en iyi çözüm, VPN kullanarak içerik engellerini kaldırmak olacaktır.

Ücretsiz VPN Kullanmak Güvenli Mi?

Piyasadaki VPN’lere dair araştırma yaptığınızda birçok ücretsiz VPN hizmeti olduğunu da fark edeceksiniz. Ancak ücretsiz bir VPN hizmeti size bunu sunarken maliyeti düşük seviyede tutmak için birçok konuda da siz farkında olmadan ödün vermenize neden olacaktır. Günün sonunda sonuçta ücretsiz VPN hizmetlerinin de bir şekilde masrafları karşılaması ve kar etmesi gerekiyor. Onlar da müşterilerinden gelir elde etmek için bazı açıkça söylenmeyen teknikler ve manipülasyonlar kullanırlar. Bu yöntemler yalnızca riskli ve aldatıcı olmakla kalmaz, VPN’lerin güvenlik sağlamak için yaratılmış olma prensibini de hiçe saymış olurlar. Güvenlik seviyeniz düşebilir, internet aktiviteleriniz tahmin ettiğiniz kadar anonim olmayabilir ve kullanabileceğiniz data miktarını ve geçerli olacak site ve platformları sınırlayabilirler. Ve elbette internet hızının yavaşlaması da yaygın olarak görülen bir problemdir. Sürekli reklamlarla karşılacağınızı da hatırlatalım…

Yukarıda belirttiğimiz üzere, VPN kullanarak içerik engelini kaldırmak mümkün ve oldukça basit. Sadece erişimi engellenmiş sitelere erişmek için VPN seçerken dikkatli olmanız, hizmetin içeriğini ve şartlarını dikkatlice incelemeniz, müşteri yorumlarını gözden geçirmeniz ve özellikle ücretsiz bir VPN hizmeti tercih ediyorsanız, firmanın güvenirliğine gerçekten inanmanız gerekmektedir.Erişimi yasaklı sitelere giriş

>> Xbox Series S özellikleri ile karşımızda!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir