VPN Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

internet

Erişimi kısıtlanan sitelere girerken veri güvenliğinizi feda etmeyin. Trend Micro, kısıtlı sitelere erişmek için en çok tercih edilen yöntem olan VPN hizmetlerini kullanırken veri güvenliğini sağlamanın püf noktalarını anlatıyor.

Türkiye’deki birçok kullanıcı çeşitli nedenlerle erişimi kısıtlanan internet sitelerine girmek için değişik yöntemler deniyor. Bunlardan en yaygını ise Sanal Özel Ağ adı verilen VPN uygulaması. Bu uygulama kullanıcıların farklı bölgelerdeki sunucular üzerinden internete bağlanarak kendi coğrafi bölgelerinde erişimi kısıtlı olan içerikleri görüntülemelerine imkan veriyor. Fakat VPN bağlantısını sağlayan hizmetler eğer güvenilir değilse kullanıcılar için büyük bir tehlikeyi de yanında getiriyor. Özellikle hizmet sağlayıcısı belli olmayan ve çoğunlukla ücretsiz olan bazı VPN servisleri tehlike saçıyor.

Internet-IPv6

İnternet ve veri güvenliğinde küresel çözüm sağlayıcı Trend Micro tüm kullanıcıları bu noktada uyarıyor. Kullanıcıların internet üzerindeki bütün trafiği VPN sunucusu üzerinden geçtiği için hizmeti sağlayan taraf kolaylıkla bu trafiği izleyebiliyor. Dolayısıyla VPN ağı üzerinden sosyal medya hesaplarınıza girdiğinizde kullandığınız şifreler kolayca görüntülenebiliyor. Eğer VPN ağını kullanırken online bankacılık ve internetten alışveriş gibi işlemler yaparsanız bu tarz finansal bilgilerinizin de kötü niyetli kişilerin eline geçme ihtimali ortaya çıkıyor. Kullanıcılar bu bilgilerin başkalarının eline düşmemesi için bu hizmetleri kullanırken VPN servisini devre dışı bırakmalılar.

Trend Micro, tüm kullanıcıların güvenilir ve bilindik hizmet sağlayıcılardan VPN hizmeti almalarını tavsiye ediyor. Kullanılacak VPN hizmetini kimin sağladığını bilmek ve güvenilir bir servis sağlayıcıdan hizmet almak veri güvenliği için en önemli adımların başında geliyor.

Huawei P8 Platinum Edition Fiyatı Belli Oldu!