Epic ve Apple arasındaki mücadele sonrası Fortnite kararı

Epic ve Apple arasındaki mücadele sonrası Fortnite kararı

Aylarca süren tanıklık ve müzakereden sonra, bugün erken saatlerde Apple ve Epic arasındaki yasal savaşta bir ilk karar alındı. Fortnite oyuncuları oyunun iOS cihazlara gelip gelmeyeceğini merak ediyordu. Ancak sonuç hala net değil. İşte detaylar.

Davanın sonucunda iki taraf da belirleyici bir galibiyete erişemedi. Yargıç Gonzales Rogers, App Store geliştiricilerinin kullanıcıları alternatif ödeme sistemlerine yönlendirmesine izin verme konusunda karar verdi. Epic’in lehine karar verilmiş olabilir, ancak diğer her konuda Apple kazançlı çıkmış görünüyor. Durum böyle olunca Fortnite oyunu üzerinden yaşanan ödeme seçeneği sonucunda kimin haklı olduğu soruları yine akıllara geldi.

Epic ve Apple arasındaki mücadele sonrası Fortnite kararı

Epic lehine bir karar verilmiş olsa da bu konuda Yargıç Gonzales Rodgers, Apple’ın kararının “geçerli, yasal ve uygulanabilir” olduğunu söyledi. Bu nedenle, oyunun App Store’a geri dönmesine izin verip vermemek şirkete kalmış. Dolayısıyla Fortnite oyununu iOS cihazlarında bekleyenler için durum hala muamma diyebiliriz. Fakat Epic konuyla ilgili duruşunu değiştirmiyor. Epic Games CEO’su Tim Sweeney, kararı takiben bunu çok net bir şekilde ortaya koydu. “Fortnite, Apple uygulama içi ödeme sisteminde adil bir rekabet ile ödeme sunarsa o zaman iOS cihazlara geri döneriz” şeklinde konuştu. Durumda ne zaman yeni bir gelişme görebileceğimize dair bir zaman çizelgesi koymak zor. Teknoloji şirketlerinin dahil olduğu davaların çözülmesi aylar ve bazen yıllar alabilir. Bu arada Fortnite, PC, PlayStation ve Xbox dahil olmak üzere diğer platformlarda hala mevcut.

OPPO A11s ‘in temel özellikleri sızdırıldı

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir