En Çok Kullanılan Şifre 123456 Oldu

password 1

En çok kullanılan şifre listesinde 123456 gibi kırılması kolay şifrelerin yer alması, kullanıcıların güvenlik konusundaki zaafiyetlerini gözler önüne serdi.

İnternet kullanıcılarının güvenliklerinin ve mahremiyetlerinin sık sık tehlikeye girdiği şu günlerde online güvenlik konusu gündemdeki yerini koruyor olsa da, bu güvenlik endişeleri genel kullanıcı kitlesine yansımamış gibi görünüyor. Güvenli bir internet deneyimi yaşayabilmek için en önemli önlemlerden birisi güçlü ve tahmin edilmesi zor şifreler belirlemek olsa da, bu durum birçok kullanıcıyı tahmin edilmesi kolay şifreler belirlemekten alıkoymadı.

Computer Password Security

Şifre yönetimi amaçlı yazılımlar geliştiren SplashData firması tarafından yayınlanan yeni bir rapor, birçok kullanıcının zayıf şifreler belirlediğini ve internet kullanıcıları tarafından en çok kullanılan şifrenin 123456 olduğunu gösterdi. Sık sık kullanılan zayıf şifrelerin ilk sırasında yer alan 123456’ya 1234567 ve 12345 gibi farklı versiyonları da eşlik ederken, kullanıcılar tarafından tercih edilen bir diğer popüler şifre de ingilizce şifre anlamına gelen “password” sözcüğü oldu.

Klavyenin en üst sırasında yer alan “qwerty” listenin üst sıralarında yer alırken, en çok kullanılan şifre listesinde dikkat çeken diğer tercihler: football, baseball, superman, batman ve abc123 oldu. Tahmin edilmesi ve kırılması oldukça kolay olan bu şifrelerden kullanıcıları vazgeçirmek isteyen güvenlik firmalarının tavsiyesi, farklı hesaplar için farklı ama zayıf şifreler kullanmak yerine tüm hesaplarda kullanılacak güçlü bir şifrenin belirlenmesi oldu.

Mass Effect 4 2016 Yılında Yayınlanacak