Emisyon skandalına Japon otomotiv devleri de katıldı!

Japon

Bugün Japon hükümeti tarafından yapılan açıklamada Mazda, Suzuki ve Yamaha Motor Company gibi motorlu taşıt üreticilerinin yakıt ekonomisi ve CO2 emisyon testlerini uygunsuz ortamlarda gerçekleştiği açıklandı. İşte detaylar.

Japon hükümeti geçtiğimiz yıl Nissan ve Saburu gibi otomotiv devlerine ait araçların geçersiz koşullarda test edildiğinin tespit etmesi üzerine ülkedeki diğer üreticilerin yakın mercek altına alınmasını istemişti. Nitekim hükümetin şüpheleri doğru çıktı. Suzuki, Mazda ve Yamaha Motor Company de emisyon skandalı kervanına katıldı.

Japon Ulaştırma Bakanlığı yaptığı açıklamada Suzuki, Mazda ve Yamaha’nın yakıt verimliliği ve CO2 emisyon testlerini geçersiz koşullarda gerçekleştirdiğinin tespit edildiğini söyledi. Bakanlık soruşturmanın objektif yürütülmesi adına her üç markanın da 2012 yılına kadar uzanan farklı dönemlerde yapılan testlerini inceledi.

Japonya’daki en büyük dördüncü otomobil üreticisi Suzuki, hayal kırıklığına uğrattı!

Suzuki’nin Haziran 2012’den bu tarihe kadar incelenen test verileri markanın teste giren 12.819 örnek otomobilinin yaklaşık %50’sinin testlerinin geçersiz ortam ve şartlarda gerçekleştirildiği anlaşıldı. Bunun üzerine açıklama yapan Suzuki CEO’su Toshihiro Suzuki, ortaya çıkan bu durumdan dolayı özür diledi. Öte yandan bunun tekrar edilmemesi için gerekenlerin yapılacağı sözünü verdi. Ayrıca bu durumdan dolayı herhangi bir modelde geri çağrılma durumu olmadığının altını çizdi.

Yamaha motosikletlerde yapılan testlerin ise sadece %2’si hatalı bulundu. Yamaha da Suzuki gibi iddiaları doğruladı ve kamuoyundan özür diledi. Diğer bir otomotiv devi Mazda ise haftanın ilerleyen günlerinde bir basın toplantısı düzenleyecek.

Opel emisyon soruşturması geçiriyor!

Japon


YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin