Elon Musk Starship ile sınırları zorlamaya devam ediyor

Elon Musk kasaba kuruyor!

Dünyanın en zengin insanı Elon Musk, SpaceX’in Starship uzay aracının yakında fırlatılmaya hazır olduğunu söyledi.

Elon Musk Starship ile sınırları zorlamaya devam ediyor. SpaceX, geçtiğimiz hafta düzenleyeceği fırlatma provasının ardından, tamamen yüklü Starship uzay aracını ilk kez yörünge testi için fırlatmaya hazırlandığını duyurmuştu. Şimdi SpaceX CEO’su Elon Musk, fırlatmanın “Nisan’ın üçüncü haftasının sonuna doğru gerçekleşmesine yönelik” olduğunu bir tweet ile doğruladı.

SpaceX, Ukrayna'nın Starlink'i kullanmasını istemiyor

Starship, astronotları ve yükleri Ay ve Mars dahil uzayın derinliklerine götürmek için tasarlanmış SpaceX’in uzun zamandır beklenen amiral gemisi uzay aracıdır. En önemlisi, parçaların yeniden kullanılabilir olması planlanmaktadır ve bu amaca ulaşmak için devasa bir itici roket olan Super Heavy ile eşleştirilmiştir.

SpaceX cephesinde korkunç olay! Uzay roketi patladı

SpaceX, bunu Mars misyonlarına gönderen 5 dakikalık bir tüm CG rulosuyla takip etti. Yeniden yakıt doldurma ve gezegende bir yerleşim yeri oluşturma fikrini de içeren Starship, bir görevi sırasında Mars’ta görüntüleniyor.

Elon Musk Starship ile sınırları zorlamaya devam ediyor

SpaceX’in Starship’i Boca Chica, Teksas’taki Starbase tesisinde testler için tamamen hazır durumda. Starship, Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) geçen yaz bazın etrafında bir çevresel etki olacağına karar vermesi gibi birçok fırlatma gecikmesiyle karşılaştı.

Ancak Starship ve Super Heavy’i havada tutacak tek şey FAA’dan lisans almak. “FAA, ajansın SpaceX’in tüm lisanslama, güvenlik ve diğer düzenleyici gereklilikleri karşıladığından emin olduktan sonra bir lisans kararı verecektir” şeklinde bir açıklama yapan bir FAA sözcüsü, bu durumu The Street’e bir e-posta ile belirtti.

SpaceX cephesinde korkunç olay! Uzay roketi patladı

FAA Operasyon Planı Danışma raporuna göre, Super Heavy fırlatılması 17 Nisan tarihinde planlanmaktadır. İlerleyen günler için yedek tarihler de belirlenmiştir. Ars Technica ile iletişim kuran kaynaklar, SpaceX’in FAA ile yakın çalıştığını ve düzenleyici kurumun nihayet bir lisans vereceği beklentisi içinde olduklarını belirtti.

17 Nisan fırlatma tarihi gerçekleşirse, SpaceX Super Heavy’yi fırlatmaktan bir hafta uzakta demektir. Elon Musk Starship ile sınırları zorlamaya devam ediyor.

Apple, eski iPhone’lar için güncelleme yayınladı 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir