Ana SayfaGenelElektrikli otomobiller için kötü haber

Elektrikli otomobiller için kötü haber

Otomobil sektörünün geleceği olarak gösterilen elektrikli araçlarla ilgili oldukça önemli bir kriz kapıda, eğer bu soruna çare bulunmazsa her şey için çok geç olabilir.

Elektrikli otomobiller için kötü haber. Geleneksel içten yanmalı motorların miadının her gün biraz daha doluyor ve bu yeni dünyada artık trend elektrikli otomobiller. Her ne kadar şu an için henüz ara form olarak nitelendirilen yarı elektrik yarı akaryakıt yani hibrit araçlar revaçta olsa da, tam elektrikli otomobillerin sayısı da günden güne artıyor.

Elektrikli otomobiller

Öte yandan birçok şirket 2025 yılı gibi oldukça yakın bir tarihte mevcut modellerinin büyük kısmını sadece tam elektrikle çalışacak şekilde dizayn etmeyi planlıyor. Ancak sektörün içerisindekilerin farkında olduğu çok önemli bir sorun var o da maden problemi!

Elektrikli otomobiller

Bilindiği üzere elektrikli araçların en önemli parçalarından biri olan bataryalar için lityum, nikel ve kobalt mineralleri hayati önem taşıyor. Bununla birlikte elektrikli araç piyasasının bayrak taşıyan ismi Tesla tarafından yapılan açıklamaya göre, bilinen rezervlerin tamamı şu an işlenir durumda. Bunun anlamı ileride artacak talepleri karşılayabilecek potansiyel rezerv mevcut değil.

Elektrikli otomobiller
 

Elektrikli otomobiller için kötü haber

Günden güne elektrikli otomobil sayısının arttığı buna bağlı olarak da daha fazla batarya üretiminin yapılacağı gerçeği göz önüne alındığında, mevcut rezervlerin ne kadar süre yeterli olacağı bir muamma. Tabi böyle bir durum, daha şimdiden bu madenler üzerinde büyük bir rekabetin ve tabi doğal olarak da fiyat artışının olabileceğini gösteriyor.

Eğer elektrikli otomobil sektörü mineral sorununa bir çözüm bulamazsa, gelecek yıllarda “batarya krizi” olarak adlandırılabilecek yeni bir küresel krizin baş göstermesi kaçınılmaz gibi görünüyor.

Netflix reklamlı paketini bu yıl hayata geçirecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting