Elektrikli otomobil satışları beklenilen seviyenin çok uzağında

elektrikli otomobil

Elektrikli otomobiller hayatımıza gireli hayli uzun bir süre geçti. Fakat bu süreç içerisinde Türkiye de dahil pek çok pazarda elektrikli otomobillere olan talep beklentilerin çok uzağında kaldı. İşte konu ile ilgili tüm detaylar.

Elektrikli otomobil satışları beklenilen seviyenin çok uzağında. Bu konuda pek çok üretici firmanın önemli yatırımları söz konusu. Hatta Türkiye de TOGG ile bu pazarda söz sahibi olmaya çalışacak.

Fakat yapılan araştırmalar elektrikli araçlara olan ilginin hala beklenilen düzeyde olmadığını gösteriyor.

Elektrikli otomobil fiyatlarında düşüş

Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi EY, Mobilite Tüketici Endeksi’nin sonuçlarını açıkladı. Endeks; Avustralya, Kanada, Çin, Almanya, Hindistan, İtalya, Japonya, Yeni Zelanda, Singapur, Güney Kore, İsveç, Birleşik Krallık ve ABD olmak üzere 13 ülkeden 9.000’den fazla tüketicinin elektrikli araç satın almaya ilişkin görüş ve eğilimini yansıtıyor.

Renault elektrikli otomobil

Elektrikli otomobil satışları beklenilen seviyenin çok uzağında

Anket sonuçlarına göre; elektrikli araç satışlarında gelecek 12 aylık dönemde patlama yaşanacağı öngörülüyor. Gelecek yıl araç satın almayı planlayan her 10 tüketiciden 4’ü (%41) elektrikli araç satın almayı planlıyor. Söz konusu oranın Kasım 2021’deki endeks sonuçlarına göre 19 baz puan yükseldiği görülüyor. Bununla birlikte halihazırda elektrikli araç sahibi olan tüketicilerin %77’si bir sonraki aracının da elektrikli olacağını ifade ediyor.

Genel olarak tüketicilerin %50’si elektrikli ya da yanmalı motor bir araç satın almayı planlıyor. Söz konusu oranın Kasım 2021’deki endeks sonuçlarına göre 17 baz puan yükseldiği görülüyor. Tüketicilerin %65’i elektrikli ya da yanmalı motor bir araç satın almayı gelecek 12 aylık dönem için planlıyor.

Volkswagen Elektrikli Otomobiller İçin Milyarlarca Euro Harcıyor

Ankete katılan tüm tüketicilerin %66’sı elektrikli bir araç için daha fazla ücret ödemeyi kabul edebileceğini belirtirken, bir sonraki aracının elektrikli olacağını söyleyenlerde bu oran %91’e yükseliyor. Öte yandan elektrikli araç satın almayı planlamayan tüketiciler için fiyat en önemli belirleyici faktör olarak öne çıkıyor.

Realme 10 Pro+ resmi tanıtım videosu ile her şey ortaya çıktı