Dolandırıcılar iPhone 15 ‘in lansmanını bekliyorlar

iPhone 15

Apple iPhone 15’in yakında piyasaya sürülecek olmasının yarattığı heyecanı istismar eden bir dizi dolandırıcılık girişimini ortaya çıkardı. Söz konusu dolandırıcılıklar, potansiyel veri sızıntıları ve finansal kayıplar dahil olmak üzere, durumdan şüphelenmeyen tüketiciler açısından farklı riskler taşıyan çeşitli dolandırıcılık türlerini kapsıyor.

Bu amaçla kullanılan en yaygın yöntemlerden birinde dolandırıcılar, kullanıcıları iPhone 15’i resmi lansman öncesinde satın alma şansıyla ikna etmeye çalışıyor. Bu yaklaşım, kullanıcıların Apple’ın en yeni cihazına ilk sahip olma hevesinden faydalanmayı amaçlıyor. Yöntem şöyle işliyor: Dolandırıcılar iPhone’ları piyasaya sürülmeden önce temin edebileceklerini iddia ediyor ve cazip bir fiyatla bu iPhone’lara sahip olma vaadi sunuyor.

iPhone 15

Ancak ‘ayrıcalıklı’ satın alma işlemini güvence altına almak için, kurbanların ön ödeme yapmaları veya finansal bilgilerini paylaşmaları gerekiyor. Ayrıca kullanıcılardan isim, adres ve telefon numarası gibi kişisel kimlik bilgilerini vermeleri isteniyor. Ödemenin ardından dolandırıcılar ortadan kayboluyor ve kurbanlarını hem vaat edilen iPhone’dan yoksun, hem paralarından mahrum bırakıyor. Finansal risklerin ötesinde, çalınan bu veriler dark web üzerinde satılabileceğinden, söz konusu dolandırıcılık girişimleri önemli gizlilik endişelerini de beraberinde getiriyor.

Bir başka dolandırıcılık türünde ise kullanıcılara az bir miktar peşin ücret ödemeleri koşuluyla yeni iPhone 15 kazanma şansı sunuyor. Bu yöntemin ilerleyişi şu şekilde gerçekleşiyor: Kullanıcılar, kendilerine sunulan ve beklentilerini mükemmel bir şekilde karşılayan ücretsiz iPhone 15’in cazibesine kapılıyor. Çekilişe katılmak için katılımcılardan genellikle “işlem” veya “kayıt” ücreti olarak gizlenen küçük bir ücret ödemeleri isteniyor. Ödeme yapıldıktan sonra katılımcılar doğal olarak ödemelerinin karşılığında hiçbir şey alamıyor. Vaat edilen iPhone bir türlü gelmiyor ve kişi parasından oluyor.

iPhone SE 4 yeni modemi kullanacak ilk telefon olmayabilir


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir