Dizüstü bilgisayar fiyatları artabilir! Almayı düşünüyorsanız acele edin

Pegasus bilgisayar korsanları

Çip sıkıntısı gitgide derinleşiyor. Hali hazırda bu krizi aşmak için pek çok plan ve program hayata geçirilmiş durumda. Lakin hepsi 2024 ve ötesi için atılmış adımlar. Dolayısıyla alınan tedbirlerin günümüze hiç bir faydası bulunmuyr.

Dizüstü bilgisayar fiyatları artabilir! Almayı düşünüyorsanız acele edin! Bu durumun temel sebebi ise artarak devam eden çip sıkıntısı. Dünya üzerindeki çip tedarikinin büyük bir bölümünü Tayvan üstleniyor. Tayvan’ın ardından ise Çin geliyor.

lenovo laptoplar

Bu açıdan bakıldığında sadece iki ülkenin dünyanın çip gereksinimini karşılaması pek de kolay değil. Özellikle söz konusu üst seviye çipler olduğunda üretim bandı çok daha sıkışık bir hal alıyor. Çünkü düşük nm teknolojilerine dayalı üretim süreçlerini işleyebilen fabrika sayısı bir eldeki parmak sayısını geçmiyor.

Hal böyle olunca, çip krizi de kaçınılmaz oluyor. Aynı şimdilerde yaşadığımız süreç gibi.

Samsung Display, dizüstü bilgisayarlar için 90Hz OLED ekran üretiyor

Dizüstü bilgisayar fiyatları artabilir! Almayı düşünüyorsanız acele edin

Kısa süre önce çip krizi yüzünden pek çok otomobil üreticisinin belli aralıklarla üretime ara verdiğini duymuştuk. Şimdi ise bu sıkıntı PC tarafını da etkisi altına almış durumda. Pek çok PC üreticisi özellikle güçlü bir PC üretirken, büyük sıkıntılar çekiyor. Hem işlemci, hem de ekran kartı tarafında kullanılan çipler üst seviye olduğu için üretiminde problemler ortaya çıkıyor.

Lenovo, hem tablet hem de dizüstü bilgisayar olan cihazını tanıttı

Bu problemlerin kısa sürede çözülmesi beklenmiyor. Çünkü ileri seviye çip üretebilecek fabrika sayısı çok kısıtlı. Benzer sebeplerden ötürü bilgisayar fiyatlarının da ikiye katlanması bekleniyor.

Eğer yakın zamanda yüksek donanıma sahip bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız çok ertelememenizi tavsiye ederiz.

Apple Car hayal mi oldu? Cupertino’dan ses seda yok


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir