Dizel otomobil satışı tarihe karışıyor! İşte tarih!

BMW i7 özellikleri

Elektrikli otomobiller hızlı bir şekilde yaygınlaşıyor. Bu süreci daha da hızlandırmak isteyen yöneticiler ise benzinli ve dizel araçların satışını yasaklayarak sürece katkıda bulunmak istiyor. İşte konu ile ilgili tüm detaylar.

Dizel otomobil satışı tarihe karışıyor! İşte tarih! Dünya genelinde benzinli ve dizel araçlara karşı olan tutum günden güne daha sert bir hale geliyor. Bunun son örneğini Avrupa Birliği tarafından benzinli ve dizel araç satışlarına yönelik alınan kararla görmüştük. Bu karara göre birliğe dahil olan ülkelerde 2035 yılından itibaren benzin veya dizel ile çalışan araçlar üretilemeyecek ve satılamayacaktı. İşte bu kararın bir benzerinin de bugün Amerika Birleşik Devletleri’nin California eyaleti tarafından alınması, sürecin çok daha hızlanabileceğini gösteriyor.

Araç kiralama hizmetleri

Eyalet yetkilileri tarafından alınan karara göre, 2026 yılından itibaren eyalet sınırları içerisinde benzin veya dizel ile çalışan araçların satışı tamamen yasaklandı. California Hava Kaynakları Kurulu tarafından alınan bu kararın arkasında yatan sebep ise tabi ki iklim değişiklikleri.

dolar kuru otomobil fiyatlarını

Dizel otomobil satışı tarihe karışıyor! İşte tarih!

Buna göre bölgede son yıllarda çıkan pek çok yangının ve doğal felaketin arkasında iklim değişikliklerinin olduğu düşünülüyor. Bu sebeple de yetkililer 0 emisyon projelerinin bir an önce hayata geçirilmesi konusunda son derece kararlılar.

Otomobil fiyatlarında enflasyon

Kuruldan yapılan açıklamaya göre 2026 yılından itibaren eyalet sınırları içerisinde hiçbir şekilde sıfır benzinli veya dizel araç satışı yapılamayacak. Ancak mevcut araçlara ilişkin herhangi bir yaptırım da düşünülmüyor. Bu nedenle eyalet içerisindeki araçların tamamının 0 emisyon hedefine ulaşabilmesinin 2040 yılına kadar sürebileceği düşünülüyor.

vivo V27 serisinin görsellerini paylaştı