Ana SayfaGenelÇip sıkıntısı tüm zamanların en yüksek seviyesinde

Çip sıkıntısı tüm zamanların en yüksek seviyesinde

Son dönemde dünya genelindeki çip sıkıntısı teknoloji ve üretim sektörünün en önemli sorunu haline gelmiş durumda. Şimdilerde bu krizin pik yaptığını söyleyebiliriz.

Çip sıkıntısı tüm zamanların en yüksek seviyesinde. Teknoloji gündemini az çok takip edenlerin de bildiği üzere çip sıkıntısı uzun bir süredir üretim bandındaki markaları zorluyor. Dünyadaki çip tedarikçilerinin hayli sınırlı sayıda olması, arz talep dengesinin bozulmasına neden oldu.

Şu sıralar özellikle otomobil sektöründe çip krizine bağlı olarak bazı üretim sıkıntıları bulunuyor. Bu üretim sıkıntısının önümüzdeki günlerde artmasını bekleyebiliriz.

Çip tedariki konusunda dünyanın bir numaralı ismi olan TSMC geçtiğimiz günlerde konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. TSMC tarafından yapılan açıklamada bekleme süresinin 21 haftaya kadar çıktığı belirtildi.

Apple 5G modem konusunda çok kararlı

Çip sıkıntısı tüm zamanların en yüksek seviyesinde

Peki bu süreç ne kadar devam edecek? Şu anda akıllı telefon üretiminde bir sıkıntı yok. En azından kullanıcılara yansımış bir sıkıntıdan bahsedemeyiz. Fakat önümüzdeki süreçte, eğer çip krizine bir çözüm bulunmazsa, akıllı telefonlardan, bilgisayarlara kadar pek çok alanda sıkıntıların yaşanması muhtemel görünüyor.

Elbette dip not olarak şunu da belirtmemiz lazım. Şu anda Intel ABD’de büyük yatırımlarla çip üretim fabrikası kuruyor. Bu fabrikanın 2024 yılında faaliyete geçmesi bekleniyor. Dolayısıyla 2024 yılına kadar bu krizin öyle ya da böyle çözülmesi pek de mümkün değil. Elbette yine de bekleyip göreceğiz.

Olympus, Samsung ile ortaklığını yalanladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting