Ana SayfaGenelÇip krizi artarak devam ediyor

Çip krizi artarak devam ediyor

Şu sıralar teknoloji pazarındaki pek çok firma aynı dertten muzdarip diyebiliriz. Çip krizi. Peki bu kriz nasıl çözülecek? İleride bizleri neler bekliyor işte konu ile ilgili tüm detaylar.

Son dönemde pandeminin de etkisiyle çip üretiminde önemli boşluklar oluştu. Hali hazırda üst seviye çiplerin üretiminin çok büyük bir bölümü TSMC tarafından karşılanıyordu. Fakat artan talep karşısında TSMC’nin de eli kolu bağlanmış oldu. Akıllı telefon sektöründeki dev isimlerden tutun da ekran kartı pazarındaki markalara kadar pek çok isim TSMC’den ek üretim kotası talep etti. Fakat bu talepler reddedildi.

Bu yetmezmiş gibi Microsoft ve Sony’nin ekran kartı üretim talepleri de görmezden gelindi. Ayrıca pek çok otomobil üreticisinin çip sıkıntısı da hala çözülebilmiş değil.

Çip krizi artarak devam ediyor

Hali hazırda çip krizinin atlatılması için girişimde bulunan bazı şirketler var. Fakat bu şirketlerin TSMC kalitesinde üretime erişebilmeleri için en az 3 – 4 yıllık sürece ihtiyaç var. Bu da önümüzdeki 3 – 4 yıl boyunca çip sıkıntısının devam edebileceği anlamına geliyor.

Çip sıkıntısının daha da büyümesi halinde, bilgisayar ve akıllı telefon üretimi başta olmak üzere pek çok sektörde aksamalar meydana gelmesi bekleniyor. Çünkü artık günümüzde hemen hemen tüm elektronik eşyalar çalışmak için gelişmiş çiplere ihtiyaç duyuyorlar. Nitekim sizlerin de tahmin edebileceği üzere bu çipleri geliştirmek çok kolay değil.

Sosyal medya platformları Türkiye konusunda endişeli

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting