Çin TikTok satışına onay vermeyecek

çin tiktok

ABD Başkanı Trump’ın ABD’li şirkete satılması şartıyla TikTok’un ABD’de çalışmasına izin vereceği tehdidi, Çin’i ayağa kaldırdı. Çin de Tesla’nın Çin şirketlerine satılmasını şart koşabilir mi? Ortalık karışıyor!

TikTok’un ABD tarafından çalınmasına izin verilmeyeceğini duyuran Çin TikTok satışına da onay vermeyeceğini de açıkladı. TikTok’un ABD tarafından zorla ele geçirilmesi halinde, karşılık vereceklerini de vurguladılar. Peki Çin, karşılık olarak ne yapabilir? Yoksa Tesla’nın Çin şirketlerine satılmasını şart koşabilir mi?

Çin TikTok zorbalıkla çalınıyor diyor

ABD Başkanı Trump, TikTok’u satın alması için Microsoft’u görevlendirmişti. Microsoft ise TikTok’un ABD operasyonlarını satın almak için anlaşmaya vardığını açıklamıştı. Ancak şimdi Apple’ın da TikTok’a talip olduğu anlaşıldı.

Trump ise TikTok’u kimin satın aldığını umursamadığını, ABD’li bir şirketin TikTok’a sahip olmaması halinde uygulamanın ABD’de yasaklanacağını vurgulamıştı.

Fakat Çin bu baskıyı ABD’nin “şirkete çökmesi” ve “hırsızlık” olarak tanımlıyor. Çin hükumeti, ABD’nin bu operasyona devam edip TikTok’u ele geçirmesi halinde, karşılık vereceğini de duyurdu.

çin tiktok

Pek çok dev ABD şirketi Çin’de hizmet veriyor ve Çin operasyonlarından büyük gelir elde ediyorlar. Apple, Microsoft, Oracle, Intel, Tesla gibi şirketler Çin pazarında önemli satışlara sahipler. Tesla, Çin pazarında uygun fiyata otomobil satabilmek için Çin’de otomobil fabrikası da açmıştı.

Koronavirüs antikor testi hayatınızı kurtarabilir: İşte detaylar!

Çin’in şimdi “TikTok hırsızlığına” karşılık vermek için Tesla’nın Çin’deki fabrikası dahil, ABD şirketlerinin Çin’deki operasyonlarını ve elbette teknolojilerini yok pahasına satın almaya kalkışması bekleniyor.

Bakalım bu büyük restleşmenin sonu nereye gidecek?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir