Google Nearby Share uygulamasını yayınladı

google nearby share

Google, Apple’ın AirDrop uygulamasının bir benzerini Android ekosistemi için geliştirmeye söz vermişti. Teknoloji devi o sözünü tuttu. İşte Nearby Share isimli yeni uygulamanın detayları. 

Google Nearby Share uygulamasıyla, Apple AirPod’a benzer özellikleri Android ekosistemine kazandırmış oluyor. İsmiyle fonksiyonunu açıklayan uygulama, yakındaki Android telefonlarla dosya paylaşımı yapmayı sağlıyor.

Google Nearby Share ile Android kullanıcılarının işini kolaylaştıracak

Şimdilik sadece birkaç Pixel ve Samsung telefon modellerinde çalışacak olan Nearby Share uygulaması yakında diğer Android modellerine de ulaşacak.

Nearby Share uygulaması, Android telefonları ve yakında ChromeBooks laptopları arasında, yakın bölgedeyken veri/dosya paylaşılmasını sağlayacak. Kullanıcılar Bluetooth veya Bluetooth Low Energy, WebRTC veya peer-to-peer WiFi bağlantısı üzerinden de veri paylaşabilecek. Bu sayede, kulalnıcılar internete bağlı olmasalar da dosya paylaşabilecekler.

Cyberpunk 2077 sistem gereksinimleri belli oldu mu?

Uygulamanın kullanıcılar, yakın bölgedeki tacizcilerden korunmak için de mahremiyet seçeneklerine sahip olacaklar. Böylece kendileri istenmediği sürece yabancılar onların telefonlarını göremeyecek. Ayrıca dosya alıp verme seçenekleri de kullanıcıların güvenlik onayı ile gerçekleşecek.

google nearby shares

Android kullanıcıları yeni uygulama sayesinde hem telefonlar hem de laptoplar arasında dosya alışverişini çok daha hızlı ve pratik bir işleme çevirmiş olacak.

Peki siz bu uygulama hakkında ne düşünüyorsunuz? Android ekosisteminde, Airpod kadar pratik ve kullanışlı bir şekilde çalışması mümkün mü? AirPod, iOS cihazlar arasında seçicilik yapmadan çalışırken, Android sistemler çok sayıda marka ve modelden oluştuğu için uygulamanın kullanıcılarının uyumlu telefonlar kullanması gerekecek.