Ana SayfaGenelÇin teknolojide ABD'yi altüst edebilir: Çok sert açıklamalar yapıldı

Çin teknolojide ABD’yi altüst edebilir: Çok sert açıklamalar yapıldı

Çin teknolojide ABD’yi alt üst etme kapasitesini giderek daha fazla kazanıyor. Özellikle son dönemlerde yaşanan teknolojik devrimler bunun en büyük kanıtı. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen bütün detaylara birlikte bakalım.

Dünyanın en büyük ülkelerinden bir tanesi olmaya doğru hızla ilerleyen Çin teknolojide ABD’yi geride bırakacak yorumları yükseliyor. Bu yorumu yapan ise ABD Savunma Bakanlığı bölümünde yazılım kısmından sorumlu olan bir numaralı kişi. Her ne kadar bunu bazı komplo teorisyenleri desteklese bile yine de eleştiriler üst düzey birinden geldi.

Financial Times’a konuşan Nicolas Chaillan ABD Savunma Bakanlığı için çok önemli bir pozisyona sahip. Buradaki yazılım bölümünden sorumlu olması onun çok daha kritik bir konum kazanmasını sağladı. Ancak kendisi aniden istifa etti. Açıkçası kimse böyle bir istifa beklemiyordu. İstifa ile ilgili yaptığı açıklama ise son derece ilginçti. Ona göre ABD Çin ile mücadele edemeyecek.

Çin teknolojide ABD’yi geride bırakabilir

Nicolas Chaillan tarafından yapılan açıklamalara bakıldığında Çin hükümetinin küresel çapta ciddi bir hakimiyet kurmaya çalıştığı görülüyor. Ona göre yaklaşık 20 yıl içerisinde ABD Çin ile mücadele edemeyecek. Özellikle siber kapasite ve yapay zeka konularında Çin son derece iyi bir durumda.

Çin teknolojide ABD'yi altüst

Bu tür kapasiteler sayesinde dünyayı domine etme ihtimaline bile sahip olan Çin yeni teknolojilere büyük önem veriyor. ABD ise bir süredir üzerinde çalıştığı F-35 isimli savaş uçaklarında bile bazı eksikliklere sahip. ABD Savunma Bakanlığı bu nedenle çok fazla eleştiri almıştı. Ayrıca siber güvenlik açıkları birçok noktada yer alıyor. Çin teknolojide ABD’yi geçme ihtimaline fazlasıyla sahip.

Hackerlar ABD donanmasını hedef aldı iddiaları ortalığı fena karıştırdı

Bildiğiniz üzere Çin biraz daha baskıcı bir ülke. İnsan hakları ve diğer konularda Avrupa ve ABD gibi bölgelerden daha geride kaldığını söyleyebiliriz. Bu nedenle dünya genelinde korku yaratıyor. Gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU