Ana SayfaGenelÇiftlik Bank oyunları nasıl dolandırıyor? Sizin için araştırdık

Çiftlik Bank oyunları nasıl dolandırıyor? Sizin için araştırdık

Bir zamanlar herkesin yüksek gelir umuduyla girdiği Çiftlik bank oyunları, dolandırıcılığın zirve noktası oldu. İyi ama bu tür sistemler nasıl dolandırıyor?

Bugüne kadar Türkiye’de çok farklı dolandırma yöntemleri ortaya çıksa bile Çiftlik Bank oyunları son derece ilginçti. Ponzi olarak isimlendirilen ve aslında saadet zinciri denilebilecek bu tür girişimler, kullanıcıları neredeyse soyup soğana çeviriyor. Birçok kişi evini arabasını veya çeşitli değerli mallarını kaybedebiliyor.

Bu tür sistemlere uzaktan bakanlar genellikle insanlar nasıl dolandırdıklarını anlayamaz. Zaten içine girmeden de anlamak pek  mümkün değil. Bu tür sistemlerin en önemli özelliği, her zaman gelir getirecek gibi görünmesi.

Çiftlik Bank dolandırıcılığı büyük ders oldu

Türkiye’nin geçtiğimiz yıllarda en çok konuştuğu konular içerisinde yer alan Çiftlik Bank dolandırıcılığı, bunların en net örnekleri arasındaydı. Şirketin yöneticisi olan Mehmet Aydın, insanlara oyun üzerinden hayvancılık yapmalarını söylüyordu. Bunu yapan kişiler sanki gerçek hayatta hayvan yetiştiriyormuş gibi kazanç sağlıyordu.

- Reklam -

Çiftlik Bank oyunları

Mehmet Aydın tarafından yapılan girişimler ile birlikte, hayvanlar için 365 gün gibi bir süre biçildi. Bu süre zarfında oyuncuların çiftliklerde hayvanlar için yem ve depolama gibi masrafları karşılaması gerekiyordu. Bunun sonucunda hayvanlardan elde edilen ürünler gerçek hayatta satışa sunuyordu.

Buraya kadar her şey oldukça karlı gibi görünse bile çok büyük bir eksik vardır. Bu faaliyetlerin Menkul Kıymetler Borsası’nda kaydı yoktu. Böylece güvenilir olduklarını kanıtlamak imkansızdı. Ayrıca getiriler piyasaya göre dalgalanıyordu ve çok fazla sabitti.

Yatırımlar, genellikle yüzde 100 garantili olmaz. Bu nedenle her yatırımın ciddi bir riski vardır. Ancak bu sistemde riskli bir şey yoktu ve gerçekten de çok büyük bir dolandırıcılık yaptılar. Sizce bu tür sistemler neden çok fazla kullanıcı bulabiliyor? Tahminlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting