ChatGPT’ye önemli bir güncelleme geliyor

chatgpt

Microsoft, ChatGPT 4’ü önümüzdeki hafta yayınlamayı planlıyor. Bu yeni güncelleme ile birlikte uygulamaya video yaratma özelliği de gelebilir.

Microsoft destekli OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT, son döneme damga vurmuş durumda. Kısa sürede milyonlarca kullanıcıya ulaşarak tüm zamanların en hızlı büyüyen uygulaması haline gelen bu chat botu, teknoloji dünyasının tüm odağını yapay zeka programlarına çevirmesine sebep oldu. Sosyal medya platformlarından internet tarayıcılarına kadar pek çok farklı alanda şirketler yapay zeka programlarının kullanımını ön plana çıkarmaya başladı. Öte yandan Google Bard gibi alternatif yapay zeka programları da ortaya çıkmaya başladı.

gpt 4

ChatGPT tüm bu çılgınlığı başlatan yapay zeka olsa da hızla değişen bu alanda liderliğini koruyabilmesi için onun da değişmesi ve gelişmesi gerekiyor. OpenAI da bu durumun farkında olsa gerek ki chat botunu sürekli güncelliyor. Görünen o ki GPT’nin bir sonraki büyük güncellemesi de önümüzdeki hafta yayınlanacak. Bu yeni güncellemenin, yapay zeka programına önemli bir özellik katması bekleniyor.

Microsoft Almanya yöneticilerinden Andreas Braun, GPT-4’ün önümüzdeki hafta yayınlanacağını açıkladı. Braun’un açıklamaları, GPT’nin tamamen metin üzerinden işleyen bir bot olmaktan çıkıp, işin görsel ve video tarafına da gireceğini gösteriyor. Eğer iddialar doğru çıkarsa, bu yeni güncellemeden sonra kullanıcılar, ChatGPT’ye komut vererek çeşitli görüntüler ve videolar hazırlayabilecek. Bildiğiniz gibi halihazırda Midjourney ve Stable Diffusion gibi çeşitli araçlar sayesinde yazılı komutlar görsellere çevrilebiliyor. Ancak GPT-4 ile Microsoft’un da bu alana adım atması, bu teknolojinin çok daha geniş bir kitleyle buluşmasına vesile olabilir.

Meta, Twitter’a alternatif hazırlıyor


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir