Home Genel CAPSTONE Ay seyahati için yola çıktı

CAPSTONE Ay seyahati için yola çıktı

0

NASA’nın yarım yüzyıldan beri ilk kez insanları Ay’a geri götürmeye yönelik büyük planı ileriye doğru bir adım daha attı.

CAPSTONE Ay seyahati için yola çıktı. 55 kiloluk CAPSTONE (Cislunar Otonom Konumlandırma Sistemi Teknolojisi Operasyonları ve Navigasyon Deneyi) küp uydusu Dünya’nın yörüngesinden kurtuldu ve Ay’a doğru yola çıktı.

Rocket Lab, geçen hafta Yeni Zelanda’dan bir Elektron roketinde CAPSTONE’u fırlattı. Yeterince hız elde etmek için altı gün boyunca yörünge yükseltme yanıklarının ardından, yol bulma uydusu Ay’a doğru yola çıktı. Bu yine de nispeten yavaş bir yolculuk, zira CAPSTONE kasım ayına kadar Ay’a ulaşmayacak.

CAPSTONE Ay seyahati için yola çıktı

NASA, CAPSTONE’u Ay’ın etrafında Doğrusal Bir Halo Yörüngesine yerleştirmeye çalışacak, bu daha önce hiç denenmemiş bir başarı. Ajans, Artemis programı kapsamında uzun vadeli ay görevlerine destek sağlayacak olan Gateway uzay istasyonu için de aynı yörüngeyi kullanmayı planlıyor. Yerleştirelecek karakolda astronotlar için yaşam alanları ve bir laboratuvar olacak. Ama bu görev en az 2024 yılına kadar başlamayacak.

Bu arada, geçen hafta NASA’nın Artemis 1 görevi için 23 Ağustos ile 6 Eylül arasında bir fırlatma aralığı hedeflediği de ortaya çıkmıştı. Yolculuğun insan vücudunu nasıl etkileyebileceğini değerlendirmek için Ay’ın etrafına mürettebatsız bir modül gönderecek. Ajans, Haziran ayında Artemis 1 için başarılı bir ıslak fırlatma yakıt ikmali testi gerçekleştirdi.

God of War Ragnarok çıkış tarihi kesinleşti

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version