Bünyamin Sürmeli ile İstanbul’daki hava kirliliğini keşfedin

Bünyamin Sürmeli

Meteoroloji Uzmanı Bünyamin Sürmeli , nam-ı diğer “Havayı Koklayan Adam  mobil bir hava kirliliği ölçüm ünitesi içeren Dyson Backpack ile İstanbul sokaklarında dolaştı.

Bünyamin Sürmeli , şehirlerdeki hava kirliliğine maruz kalma konusunda daha fazla bilgi edinmek için Dyson’la birlikte çalışan kişilerden biri. Dyson’ın Bünyamin Sürmeli ve National Geographic ile yaptığı bu son iş birliği, global düzeyde hava kirliliği hakkındaki farkındalığı daha da artırmak için önemli bir fırsat.

 Dyson hava temizleyicilerindeki mevcut algılama teknolojisini kullanan “Dyson Backpack”; hareket halindeyken hava kirliliği verilerini toplayan, taşınabilir bir hava kirliliği ölçüm cihazı içeriyor. Dyson; yerleşik sensörler, pil takımı ve GPS’ye sahip sırt çantasıyla kişisel hava kirliliğine maruz kalma durumunu ve bundan nasıl kaçınılacağını araştırıyor.

Bünyamin Sürmeli

Dyson Backpack Ölçüm Sonuçları

Bünyamin’in Dyson Backpack ile yaptığı yolculuk; şehirde yaşayan insanların gün içinde yoğun olarak kullandığı, popüler bir rota üzerinde gerçekleşti. Dyson mühendisleri sırt çantasındaki hava sensörü ve GPS verilerini, Bünyamin’in günlük aktiviteleriyle eşleştirerek hava kirliliği bulgularını analiz etti. Mühendisler bu bilgiler sayesinde Bünyamin’in rastladığı kirlilik kaynaklarını tespit ederek, hava kirliliğine maruz kalmayı azaltacak yollar öneriyor.

Araştırma sonuçları; kalabalık ortamlara girmek, yoğun caddelerde yürümek, toplu taşıma araçlarının bulunduğu yerlerde dolaşmak ve arabayla seyahat etmek gibi aktivitelerin PM2.5, VOC (Uçucu Organik Bileşikler) ve NO2 (Azot Dioksit) gibi kirleticilerde ani bir artışa neden olduğunu gösteriyor.

Bünyamin Sürmeli

Bünyamin’in yol kenarında dururken maruz kaldığı PM2.5 oranı ortalama günlük verilerin 47 katı fazlayken, bu verilerin trenden indiği sırada yüzde 4400’ün üzerinde bir artış gösterdiği tespit edildi.

Bünyamin’in işe giderken, taksiye binerken ve tren istasyonunda beklerken PM2.5 kirliliğine de maruz kaldığı tespit edildi. PM2.5’e araba lastikleri, fren aşınması ve yoldan kalkan tozun yanı sıra; tren egzozu da neden olabilir. Bu kirletici, insanların sigara içtiği bir bölgeden geçerken, sigaranın yanma sürecinden salındığı sırada da görüldü.

Bünyamin Sürmeli

Bünyamin’in dış mekanların yanı sıra iç mekanlarda da genel kirliliğe maruz kaldığı görüldü. Bir plazada çalışan Bünyamin’in, ofisine giderken elde ettiği veriler yakınlardaki fast-food tezgahlarından kaynaklı temizlik ürünlerinden yayılan VOC’larda bir artış olduğunu gösterdi. Benzer sonuçlar bir kafeye gittiğinde de görüldü. VOC seviyelerinin ortalama günlük seviyelerin 16 katı olduğu ortaya çıktı. Evinde temizlik yaparken de, havada uçuşup toz meydana getiren partiküllerden kaynaklanabilecek PM2.5 de tespit edildi.

Bünyamin Sürmeli araştırma sonuçları için: “Günlük aktivitelerimizin ve yaşantımızın, soluduğumuz havanın kalitesinde yarattığı etkiye çok şaşırdım. Bu analizler, bir dereceye kadar hava kirliliğine maruz kalmamızı kontrol altına alabileceğimizi gösteriyor.” dedi.

Amazon benzersiz bir uygulamaya imza atıyor


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir