Google 2012’den beri tüm dünyada bunu ölçüyormuş!

Google

Amerikan teknoloji devi Google geçtiğimiz günlerde, 2012 yılından beri dünyanın çeşitli noktalarında hava kalitesi ile ilgili ölçüm çalışmaları yaptığını açıkladı. İşte detaylar.

Google, 2007 yılında Google Maps ve Google Earth projelerine paralel olarak başlattığı Google Street View projesi ile tam on iki yıldır dünyanın çeşitli yerlerinde kamuya açık yollarda gezen özel araçlarıyla navigasyon servisine panoramik görüntüler sağlıyordu. Yani en azından bizler işin sadece bu kısmını biliyorduk; ancak öğrendik ki projenin bir de görünmeyen kısmı varmış. Amerikan teknoloji devi dünyanın her bir yanında gece gündüz gezen ve şimdiye kadar milyonlarca kilometre yol kat eden bu araçlardan her anlamda yararlanmış. Hemde uzunca bir süredir, 2012’den beri.

Şirket geçtiğimiz günlerde, 2012 yılında ABD’deki Çevre Koruma Fonu tarafından yapılan bir teklifi kabul ettiğini ve hemen ardından kolları “Project Air View” adındaki çevreci bir proje için sıvadığını açıkladı.

Projeye, Street View projesine veri sağlayan araçların hava kirliliğini ölçen çeşitli sensörleri donatılarak start verildiği ortaya çıktı. Çevrimiçi veri üretebilen gelişmiş hava kalite sensörleri ile yapılan ilk ölçümlerin ise Oakland, Kaliforniya‘da yapıldığı öğrenildi.

Google, açıklamasında dünyanın çeşitli bölgelerinde yapılan bu ölçümlerde kükürtdioksit, azotdioksit ve karbonmonoksitten; sera gazları (metan) ve havada asılı partikül maddelerine kadar hava kalitesine etki eden birçok zararlı gaz için değer ölçümü yapıldığını söyledi. Project Air View kapsamında elde edilen tüm bu verileri ise yedi yıldır özel bir veri tabanına kaydettiği belirtti.

Google yapılan ölçümlere ait verileri çok yakında bilim camiası ile paylaşacak!

ABD’li teknoloji devi, projenin amacını tüm dünyada hava kirliliği ile mücadele eden bilim camiasının bilimsel çalışmalarını -örneğin hava kirliliğinin küresel ısınmaya etkisi gibi- kolaylaştırmak olarak açıkladı. Silikon Vadisi merkezli şirket, verilerin tamamen ücretsiz olarak verileceğinin altını çizdi. Bu devasa data kaynağına erişmek isteyen bilim insanlarının sadece bir form doldurmalarının yeterli olacağını söyledi.

Waymo 16 milyon kilometreyi tamamladı!

Son olarak, Project Air View kapsamında şimdiye kadar Houston, Kaliforniya ve San Francisco gibi ABD eyaletlerinin yanı sıra; Londra, Amsterdam ve Kopenhag gibi Avrupa şehirlerinin de hava kalitesinin Google tarafından analiz edildiği ortaya çıktı. Söylenenlere göre şirket yıl sonuna kadar en az 50 Street View aracını daha gerekli sensörler ile donatarak yola çıkaracak. Yakın gelecekte ise sahip olduğu bu filolarla Asya, Afrika ve Güney Amerika dahil tüm kıtalarda hava kalitesini ölçer hale gelecek.

Google


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir